Kaip išmokyti mažylį miegoti? Miegas yra biologinis poreikis, tačiau miego rutina yra sukuriama ir palaikoma žmogaus. Miego rutiną sudaro reguliariai pasikartojantys įpročiai ir veiksmai, padedantys užmigti. Kūdikiui tai yra maudymas prieš miegą, lopšinė ar kita raminanti muzika, masažas, o vienu svarbiausių elementų šioje rutinoje yra žaislai.
Patiems mažiausiems negalima miegoti su žaislu – kodėl?
Svarbus dalykas – žaislus į lovelę galima duoti tik tiems mažyliams, kuriems jau suėjo 7-12 mėnesių ir kurie yra pakankamai fiziškai judrūs. Jaunesnio amžiaus kūdikio lovelėje neturėtų būti jokių papildomų daiktų. Tokie kūdikiai dar nesugeba ropoti, apsiversti, šliaužti, o minkšti žaislai gali uždengti burną bei nosį ir trukdyti jam kvėpuoti. Pasekmės gali būti įvairios – neramus miegas, susierzinęs, nepailsėjęs kūdikis ir įvairaus laipsnio kvėpavimo sutrikimai.
Jei Jūsų vaikas aktyvus, pasirūpinkite, kad jis turėtų žaislų skirtų aktyviems vaikams. Daugiau apie tai skaitykite čia.
Kodėl mažyliui reikia „miego žaislo“?
Nuo 7 -12 gyvenimo mėnesio, kūdikiai tampa fiziškai aktyvesni, jie jau geba pakeisti kūno padėtį ir nustumti šalin nepatinkantį objektą. Svarbus dalykas šiame raidos etape yra tai, kad kūdikiai pradeda palaipsniui atsiskirti nuo motinos ir suvokti save kaip atskirą individą. Atsiskyrimui palengvinti ir atsiskyrimo nerimui įveikti, kūdikiui prireikia žaislo, su kuriuo mažylis lengviau užmiega. Tokie žaislai yra vadinami tranzicijos objektais, t.y. objektais, padedantys išgyventi pereinamąjį atsiskyrimo laikotarpį. Jie pasitarnauja kaip iliuzorinis motinos pakaitalas, kaip laikinas prisirišimo objektas ir suteikia ramybės pojūtį tuo metu, kai kūdikis mokosi būti vienas.
Paradoksas - tačiau pirmiausiai vaiką bandome pripratinti prie naujo draugo. O vėliau turime problemų - kaip su šiuo žaislu atsisveikinti. Apie tai, kaip be skausmo atsisveikinti su mylimu žaislu - skaitykite čia.
Pliušiniai žaislai – idealus miego partneris
Patys tinkamiausi miegui yra pliušiniai žaislai. Šie žaislai yra minkšti ir švelnūs – nekelia grėsmės, kad mažylis fiziškai užsigaus ar nusispaus šoną, užmigęs ant žaislo. Lėlės ar mediniai žaislai neturėtų keliauti į lovelę kartu su vaiku. Žaislai su pūkuotu ar kailio imitacijos paviršiumi prisilietimo metu teikia pasitenkinimą ir stimuliuoja laimės hormono oksitocino išsiskyrimą. Pliušiniai žaislai dažniausiai yra kokio nors gyvūno personifikacija, todėl galima parinkti tuos, kurie kelia mažyliui teigiamas emocines asociacijas. Tai gali būti ežiukas, katinas, pelėda ar kitas gyvūnas. Pliušinių žaislų gamintojas Orange Toys savo asortimente turi labai daug mielų draugų.
Miego draugu labai dažnai tampa pliušiniai - minkšti žaislai, skubame dalintis su Jumis patarimais, kaip reikia šiuos žaislus prižiūrėti. Čia rasite 8 patarimus pliušinių žaislų priežiūrai.
Ką daryti, kad mažylis greičiau susidraugautų su žaislu?
Specialistai pataria mamoms, prieš pratinant kūdikį prie žaislo, pačioms bent pora naktų pamiegoti su žaislu, prispaudus jį prie krūtinės. Taip žaislas prisitraukia kūdikiui pažįstamo motinos kvapo. Prieš padėdami žaislą į vaiko lovelę, supažindinkite kūdikį su žaislu – parodykite, koks šis žaislas švelnus, malonus liesti, kaip gera jį apsikabinus, suteikite žaislui vardą. Šis žaislas turėtų būti skirtas tiktai miegui – tada, pasiruošimas miegui mažyliui taps laukiamu susitikimu su mielu draugu.
Praktiški saugumo patarimai
Pliušinis žaislas neturėtų būti mažas, bet neturėtų būti didesnis už patį kūdikį. Pirkdami žaislą, atkreipkite dėmesį, kad čia nebūtų jokių lengvai nuplėšiamų smukių detalių, kurias mažylis gali įsidėti į burną ir užspringti. Daugiau apie žaislų saugumą skaitykite čia. Nepamirškite, kad pliušinius žaislus būtina tinkamai prižiūrėti, reguliariai skalbti ir gerai išdžiovinti.
Kodėl miego žaislų reikia turėti daugiau nei vieną?
Ką daryti, kad prisirišimas netaptų kraštutinis ir liguistas, o sulaukęs tam tikro amžiaus, vaikas gebėtų atsisveikinti su žaislu? Rekomenduojama miego žaislų turėti daugiau nei vieną – jei pastebėjote, kad mažylis itin stipriai prisirišęs prie mylimo tigro, pabandykite pasiūlyti kitą žaislą – meškėną arba laputę.
Ką daryti, kai ateina laikas skirtis?
Miego žaislo poreikis atranda maždaug pirmaisiais gyvenimo metais, labiausiai sustiprėja antraisiais, o sulaukus penkerių, nuslopsta. Tuo metu, žaislas paprastai būna stipriai nusidėvėjęs, tačiau susijęs su mielais prisiminimais, o tada, tėvams kyla klausimas – kaip padėti vaikui tinkamai ir be skausmo su šiuo žaislu atsisveikinti? Apie tai dar parašysime.