Kaip be skausmo atsisveikinti su senais žaislais?

Kaip be skausmo atsisveikinti su senais žaislais? />

2022/05/04

Žaislai, ypač personifikuoti, lėlių ar žvėrelių pavidalo, ne tik padeda ugdyti kognityvinius įgūdžius, bet kartu yra emocinio prisirišimo objektas. Pliušiniai žaislai ar kiti žaislai kūdikiams, dažnai yra pakaitiniu objektu tuo metu, kai kūdikis mokosi atsiskirti nuo motinos. Apsikabinus zuikutį, šuniuką, meškiuką arba lėlę, daug ramiau užmigti, ar ne? Žaislas tampa daugiau nei daiktu – žaislas tampa šiek tiek draugu. Daugiau apie žaislus, kurie padeda mažyliui užmigti skaitykite čia.  Tačiau nepamirškite, kad pliušinius žaislus būtina tinkamai prižiūrėti. Čia rasite 8 patarimus, kaip tinkamai prižiūrėti minkštus žaislus. 

Tačiau ką daryti, kai ateina metas su mylimu žaislu atsisveikinti? Kaip išsiskirti su juo be ašarų ir be skausmo? Tiesiog išmesti – matyti savo bičiulį šiukšlių dėžėje skausminga ir nepagarbu, laikyti pliušinį triušiuką spintoje iki paauglystės – irgi ne išeitis. Ką daryti, kad išsiskyrimas būtų pagarbus ir neskausmingas?

Kodėl su žaislais reikia atsisveikinti?

Laikas nuo laiko, peržiūrėkite vaiko turimų žaislų kiekį. Kodėl?

Pirma, žaislai išsipurvina, nusidėvi ar tiesiog nebeatitinka vaiko amžiaus. 

Antra, per daug žaislų gali būti pavojinga – vaikas patiria tam tikrą emocinę perkrovą, pasiklysta tarp daugybės objektų, neišmoksta jų vertinti. Apie tai, kiek žailsų reikia vaikui skaitykite čia

Trečia, kaupdamas žaislus, vaikas neišmoksta nustatyti prioritetų, atskirti svarbių objektų nuo mažiau svarbių ir – neišmoksta atsisveikinti.

Ketvirta, vaikas turi turėti skirtingų žaislų. Tada jis lavinasi visapusiškai. Kokie žaislai lavina stambiąją motoriką  skaitykite čia. Kokie žaislai lavina smilkiąją motorika skaitykite čia

Žaislai pasitarnauja vaikui daugybe būdų. Ne tik žaidimas, bet ir atsisveikinimas su žaislais gali būti svarbi pamoka apie tai, kaip tvarkytis su savo daiktais ir – nemažiau svarbu – kaip tvarkytis su savo jausmais.

Leiskite vaikui pačiam priimti sprendimą

Ar žinojote, kas yra labiausiai traumuojanti aplinkybė? Kai nemalonūs dalykai nutinka netikėtai, o žmogus tam neturi jokios įtakos – tada, jis pasijunta sugniuždytas ir bejėgis. Mylimas žaislas niekada neturi tiesiog pradingi ar atsidurti šiukšlių dėžėje.

Atsisveikinant su žaislais, leiskite vaikui pačiam priimti sprendimą – kuris žaislas jam mažiausiai reikalingas? Su kurio praleidžia mažiausiai laiko? Galbūt, kažkurio žaislo galima atsisakyti ir pakeisti jį kitu, nauju, saugiu  žaislu?  O gal vaikas turi per daug žaislų ir jam bereikia naujo žaislo? Apie tai - kiek žaislų reikia vaikui -  skaitykite čia. Neskubinkite vaiko – leiskite jam priimti sprendimą, pačiam susigaudyti savo jausmuose ir atsisveikinti su žaislu tada, kai jis bus tam pasiruošęs. Leiskite vaikui pačiam kontroliuoti savo žaislus, savo daiktus ir savo gyvenimą – taip ugdysite jų atsakomybės ir asmeninės autonomijos pojūtį.

Kaip palengvinti išsiskyrimo skausmą?

Atsisveikinimas su mylimu žaislu yra svarbi pamoka vaikui apie tai, kaip susitvarkyti su savo emocijomis. Ką reiškia, kai tenka atsisveikinti su mylimu žaislu, su kuriuo praleista tiek ilgų vakarų lovelėje, į kurį įsikniaubus, ne kartą lietos ašaros, ir kuris padėjo įveikti tamsos baimę?

Išsaugokite žaislo atminimą – padarykite nedidelę nuotrauką, mylimo žaislo arba vaiko kartu su žaislu. Šią nuotrauką galite įrėminti ir laikyti matomoje vietoje prie vaiko lovelės. Tai bus aiškus ir labai raminantis signalas – tie, kuriuos mylime ir kurie mums yra svarbūs, visada lieka su mumis mūsų atmintyje.

Svarbu aspektas – tinkamai parinktas momentas

Tuo metu, kai vyksta atsisveikinimas su žaislu, venkite neigiamų emocijų. Skaudantis vaiko dantukas? Problemos mamos darbe? Tėčio laukia sudėtinga ilgalaikė komandiruotė? Neigiamas emocijas, net ir tos, kurios tiesiogiai nesusiję su žaislu, vaikas gali automatiškai susieti su atsisveikinimo procesu – Atsimeni, kai atsisveikinai su savo meškučiu Tedžiu? Oh, taip, tai buvo tikrai siaubingas pavasaris. Pasirinkite tokį laiką, kai šeimoje ir visų pirma vaiko gyvenime vyrauja saugumas, ramybė ir tvarka.

Svarbu, kad atsisveikinimą su žaislu lydėtų teigiami prisiminimai ir kad vaikas nebijotų šią patirtį pakartoti antrą kart.

Kur dėti nebereikalingą žaislą? Dovanoti!

Kai vaikas yra apsisprendęs ir emociškai pasiruošęs, lieka klausimas – kur fiziškai dėti nebereikalingą žaislą? Geriausia išeitis – dovanoti. Tarkim žaislai kūdikiams, paprastai išlieka puikios išvaizdos dar ne vienerius metus, nes mažyliai labai greit auga ir šie tampa mažiau įdomūs, norisi daugiau funkcijų turinčių žaislų. Tad perleisti / dovanoti tokius žaislus mažesniems - puiki išeitis. Tokiu atveju, žaislas tęsia savo gyvenimą kituose namuose, kur yra mylimas ir reikalingas, jūsų vaikas patiria dovanojimo džiaugsmą, o kartu – ramybę dėl mylimo žaislo likimo. Jei jūsų kaimynystėje ar artimoje aplinkoje tokių vaikų nėra, galite paaukoti žaislus įvairioms labdaros organizacijoms.

Idealus metas dovanoti – Kalėdos, Velykos, vaiko gimtadienis ar bet kuri kita diena, kai vaikas gauna dovanų, ir tuo pačiu, mokosi dovanoti pats. Galite akcentuoti, kiek daug per metus vaikas paaugo ir visko išmoko, kad jo buvęs žaislas atiteks kitam, jaunesniam ir mažesniam vaikui.

Priminkite, kad paties žaislų lentyna pasipildys naujais, jo amžiui kur kas labiau tinkamais gal mediniais žaislais, gal balansiniu dviratuku ar triratuku. O gal Jūsų mažoji dama seniai svajoja apie lėlių namą ar medinę virtuvėlę. Mažuosius ponaičius visada nudžiugina mediniai konstruktoriai bei medinės mašinėlės.

Žaidumų nauda vaikams yra neabejotina. Daugiau apie tai skaitykite čia.