Vaikystės laikotarpis gali asocijuotis su daugeliu mielų, žavių, pašėlusių dalykų, tarp kurių tikrai yra žaislai. Neretai ir suaugę prisimename tuos ypatingus, mylėtus žaislus. Tarp mergaičių neretai tai būna lėlės. Žaisti su jomis be galo smagu, mat galima įsijausti į vaidmenis, kurti savo svajonių pasaulį, pasitelkus įvairius priedus, pavyzdžiui, baldus lėlėms, drabužėlius, įvairius aksesuarus, žaidimą padaryti dar įdomesnį, įtraukiantį. Tačiau žaidimas su lėlėmis nėra tik smagus laikas. Kartais tėvai nė nesusimąsto, kokią didelę nematomą naudą šie žaislai teikia mergaitėms ir berniukams.
Lėlės: kokią naudą teikia vaikams?
Kai regime savo vaikus žaidžiančius su lėlėmis, džiaugiamės, jog jiems smagu, kad į šalį padėti taip masinantys ekranai, tačiau nė neįtariame, jog žaidimo su lėlėmis pranašumų spektras kur kas platesnis, nei įsivaizduojame. Tad kodėl verta vaikams suteikti progą žaisti su lėlėmis?
Moko(si) bendrauti
Lėlės yra žaislas, kuris skatina vaikus bendrauti, ugdo jų kūrybiškumą ir socialinius įgūdžius. Tyrimais įrodyta, jog žaidimas su lėlėmis bendravimo kontekste gali būti prilygintas bendravimui su žmonėmis, mat tiek vienoje, tiek kitoje situacijoje vaiko smegenys veikia labai panašiai.
Tikriausiai daugeliui kyla klausimas, o kaip yra tada, kai su lėlėmis vaikas žaidžia vienas? Tad patikiname, jog skirtumo, ar vaikas žaidžia vienas, ar su draugais, nėra, nes lėlių atliekama funkcija, teikiama nauda nuo to nekinta. Žaidimo su lėlėmis metu paprastai vaidinamos tam tikros situacijos, kyla problemos, kurios sprendžiamos, vaikas mąsto, kaip elgtųsi tokioje situacijoje, kaip elgtųsi ar jaustųsi kitas asmuo, taip pat atlieka kitas veiklas, būdingas vaidmenų žaidimams. Tai suteikia plačias galimybes jam mokytis bendravimo meno.
Ugdoma empatija
Šiandien lėlių pasirinkimas yra milžiniškas ir ieškodami naujo žaislo vaikui turime didelę variantų įvairovę: minkštos ir kietos lėlės, lėlės kūdikiai, ir ūgtelėjusius vaikus imituojančios, skirtingų profesijų lėlės, skirtingų rasių lėlės, „neįgaliosios“, sergančios ir t.t. Tokia įvairovė leidžia vaikams įsijausti į skirtingus vaidmenis, susitapatinti su įvairių profesijų atstovais, suteikia daugiau galimybių suvokti sergančio, neįgaliojo, kitos rasės žmogaus poreikius ir pan. Visa tai skatina vaiką suprasti kitus, užjausti, padėti. Patirtį ir suvokimą, gautą per žaidimus, vaikai dažnai perkelia į realų gyvenimą, pritaiko praktiškai.
Ugdo tvarkymosi įgūdžius
Žaidimai su lėlėmis ir jų priedais, pavyzdžiui, lėlių nameliu, indais, baldais, drabužiais ir kt., padeda ugdyti vaiko tvarkymosi įgūdžius. Pradėjęs nuo tvarkingo lėlių baldų sustatymo, lėlių namo tvarkymo, lėlių drabužių lankstymo ir kitų mums, suaugusiems, įprastų kasdienių buities darbų vaikas lengviau tokias pareigas perkels ir į realų gyvenimą. Galima vaiką paskatinti veiklas atlikti paraleliai, pavyzdžiui: sulankstęs lėlės rūbelius galėtų susilankstyti ir savuosius, dailiai sudėjęs lėlės indus vaikas gali nuo stalo nunešti ir savuosius, sutvarkęs lėlių namelį vaikas gali susitvarkyti ir savo kambarį ar žaidimų erdvę.
Lėlė – draugas
Lėlė bene seniausias žaislas visoje jų istorijoje. O tai, kad vizualiai ji primena žmogų, labai dažnai lemia, jog būtent lėlė tampa vaiko drauge, su kuria jis dalijasi dienos įvykiais, tariasi, valgo, miega, keliauja ir pan. Ir nereikėtų baimintis, kad draugu laikydama lėlę atžala nebus suinteresuota gyvai bendrauti su kitais vaikais. Beje, tėveliams verta kartais stebėti su lėle žaidžiantį, besikalbantį savo vaiką – galite labai daug sužinoti apie vaiko vidinį pasaulį, troškimus, vienų ar kitų dalykų įsivaizdavimą, tam tikrų situacijų suvokimą, baimes, nerimą ir t.t. Tai gali būti itin vertingas informacijos šaltinis Jums.
Skiepijamas rūpestis kitais
Žaidžiant su lėlėmis vaidmenų variacijų gali būti daugybė. Tačiau labai dažnai vaikas pasirenka mamos vaidmenį, o lėlė tampa jo „vaiku“, kuriuo reikia rūpintis. Tad šiame kontekste lėlė yra tobula priemonė mokyti vaiką rūpintis kitais, ugdyti jo atsakomybę. Juk lėlei, kaip ir vaikui, reikia duoti valgyti, ją užmigdyti, vestis į lauką, vežti vežimėlyje, reikia paguosti, nuraminti, apkabinti, rodyti šiltus jausmus ir pan. Štai kodėl lėlės itin reikšmingos mergaičių motiniškų jausmų, įgūdžių formavimuisi. Tiesa, šioje vietoje tikslinga paminėti ir berniukus. Nereikėtų akcentuoti vien mergaičių ir naudos joms, kadangi berniukai lygiai taip pat gali mėgti žaisti su lėlėmis. Jos yra puikus būdas ugdyti tėviškus jausmus, įgūdžius, skatinti rodyti šiltus jausmus, mokyti berniukus rūpintis, ugdyti jų atsakomybę. Juk ateityje jie bus tėčiai!
Lavina estetikos suvokimą
Lėlė – labai gera priemonė vaiko estetikos, mados suvokimui, stiliui lavinti. Derindami lėlių drabužiai, lėlių aksesuarai, rūpindamiesi lėlių namai dizainu vaikai lavina savo kūrybiškumą, estetikos suvokimą, mokosi derinti spalvas ir pan. Tai ypač aktualu mergaitėms, tačiau vertinga ir berniukams.
Kaip išrinkti vaikui lėlę?
Nors šių žaislų nauda jau įsitikinome, visgi ne visuomet pavyksta lėlę išrinkti tinkamai. Atrodytų, kaip gi gali lėlė būti bloga. Tačiau neretai rinkoje galime rasti tikrai prastos kokybės lėlių, pagamintų iš kenksmingų medžiagų, taip pat skleidžiančių šaižius, vaiko klausai neigiamos įtakos turinčius garsus, turinčių nepritvirtintų detalių ar kt. Nekokybiškos lėlės neretai kainuoja kur kas pigiau ir būtent tai suvilioja. Negana to, jei lėlė vaiko nesudomins, ji negalės pademonstruoti visų savo funkcijų bei teikiamos naudos. Štai kodėl renkant lėlę tikslinga vertinti daugiau aspektų.
- Atsižvelkite į vaiko amžių. Patiems mažiausiems tobulai tinka minkštos lėlės, kiek didesniems vaikams labai patinka lėlės-kūdikiai, ūgtelėję noriai žaidžia su didesnėmis lėlėmis, taip pat su daugelio pamėgtomis barbėmis, įvairiais lėlių priedais: drabužiais, aksesuarais, lėlių vežimėliai, lėlių nameliais ir pan.
- Įvertinkite, iš ko lėlė pagaminta. Mažiems geriausia minkštos, skudurinės, medinės lėlės – iš natūralių medžiagų. Vyresniems vaikams puikus pasirinkimas bus vinilinės, silikoninės, plastikinės lėlės. Svarbu įsitikinti, kad naudotos medžiagos yra saugios vaikams.
- Atsižvelkite į vaiko pomėgius. Galbūt turi mėgiamą herojų, mylimą pasaką – yra nemažai lėlių, „atkeliavusių“ iš filmukų ir pasakų vaikams, pavyzdžiui, Pelenė, Snieguolė, Elza ir Ana bei kitos.
- Verta atkreipti dėmesį ir tai, ar vaikui labiau patinka įsijausti į „mamos“ vaidmenį ar tam tikras profesijas ir pan.
- Rinkitės tik patikimų ir oficialiai veiklą vykdančių pardavėjų parduodamos lėles.
Lėlės – žaislai, skaičiuojantys labai ilgą istoriją, o tai, kad jie vis dar populiarūs, rodo neblėstantį susidomėjimą jais. Lėlės ne tik dovanoja smagų laiką, tačiau ir teikia didelę naudą vaikui, jo įgūdžiams, kūrybiškumui, pasaulėžiūrai, jausmams, emocijoms.