Ką žinoti apie žaislų saugumą ir vaikams gresiančius pavojus?

Ką žinoti apie žaislų saugumą ir vaikams gresiančius pavojus? />

2022/03/07

Vaikai žaisdami mokosi ir ruošiasi gyvenimui, žaislai padeda formuoti naujus įgūdžius, lavina fantaziją ir, be abejo, tiesiog suteikia vaikams daug džiaugsmo. Tačiau ar visada esate tikri, kad mažylis, užsiėmęs su mėgstamu žaislu, yra saugus? Kaip atskirti žaislus, kurie yra saugūs, ir tuos, kurie kelia vaikui grėsmę? Kas dažniausiai nutinka žaidžiantiems vaikams? Į kokias detales verta atkreipti dėmesį? Dažnai, žaislai yra saugūs arba nesaugūs tiek, kiek jie atitinka vaiko metus – taigi, kaip parinkti tinkamą žaislą pagal vaiko amžių?

Mažiems vaikams pavojingiausios – smulkios detalės

Pirmas saugaus žaislo požymis – čia neturi būti jokių lengvai nulaužiamų mažų detalių, nuplėšiamų sagučių ar kitų smulkių daiktų. Mažiems vaikams iki 3 metų, tai yra pats svarbiausias dalykas. Maži vaikai pažįsta pasaulį liesdami, matydami, girdėdami ir ragaudami, o smulkius daiktus gali įsidėti į burną ir tiesiog praryti.
Ką reiškia „smulkus“ daiktas? Klaidinga būtų galvoti, kad tai – kažkas, tokio dydžio kaip žirnis. Faktiškai, mažo vaiko gerklės matmuo yra iki 32 mm skersmens. Tai reiškia, kad fiziškai į vaiko gerklę telpa bet kuris mažesnių ir tokių matmenų daiktas. Ypatingai didelį pavojų kelia smulkūs magnetukai, kurie, patekę į žarnyną, gali sukibti ir taip sukelti rimtus, chirurginės intervencijos reikalaujančius pažeidimus.
Prieš pirkdami žaislą jaunesniam nei 3 metų vaikui, apžiūrėkite jį ir įsitikinkite jo saugumu. Reguliariai peržiūrėkite vaiko žaislus ir patikrinkite, kad visos smulkios detalės, tokios kaip pliušinio žaislo sagos, laikosi tvirtai. 
Patiems mažiausiems vaikučiams labiausiai tinkami specialiai sukurti žaislai kūdikiams, juose nėra nuimamų smulkių detalių, taip pat dažniausiai jie būna minkšti, kad mažylis dar neturėdamas tikslios koordinacijos, neužsigautų.

Ką žinoti apie elektrinius žaislus su baterijomis?

Šiandien parduotuvėse galite rasti daug žaislų, kuriuose naudojamos elektros baterijos. Suaugę žmonės žino, kaip su jomis elgtis, o vaikus nuo jų reikėtų apsaugoti.
Įsitikinkite, kad baterijų galingumas neviršija 24 V – tai yra ta riba, kai dar galima nebijoti, jog baterija pateks vaikui į rankas. Tačiau jei vaikai jaunesni nei 3 metų amžiaus, baterijos turi būti papildomai apsaugotos. Geriausia apsauga nuo mažų vaikų – tai dangtis, kurį galima atidaryti naudojant specialius įrankius, arba atliekant vienu metu du judesius, pvz. spaudžiant ir pasukant – abiem atvejais, mažiems vaikams tai yra pernelyg sudėtinga užduotis.
Prieš pirkdami žaislus, atidžiai apžiūrėkite, kokio galingumo baterijos juose naudojamos ir ar jos tinkamai apsaugotos. Reguliariai peržiūrėkite vaiko jau turimus žaislus ir patikrinkite, ar nepažeista baterijos apsauga.

Virvelės ir skylutės – tikrai ne „nieko tokio“

Dar vienas pavojus mažiems vaikams – žaislai, kurių struktūroje yra įvairios angos bei virvelės. Suaugęs žmogus, dėl savo mąstymo ir anatominių ypatumų, gali visiškai nesuvokti tų pavojų, kurie tyko vaiko.
Pirma, smulkios skylutės ir kitokios angos. Įsivaizduokite vaiką, kuris tik tyrinėja ir atranda aplinkinį pasaulį ir visur, kur įmanoma, kiša pirštus, rankas, galbūt kojas. Įsivaizduokite, kad rankytė arba kojytė įstringa ir vaikas negali jos ištraukti? Nieko baisaus, suaugusieji padės, tačiau baimė, išgąstis, neigiamos emocijos ir ašaros – beveik garantuotos.
Antra, virvelės. Jos pavojingos dėl tos pačios priežasties – vaikas gali jose įsipainioti taip, kad pats savo jėgomis nebepajėgs išsivaduoti. Žinoma, padės išsivaduoti mama ar kitas vaiką prižiūrintis asmuo, tačiau baimės, išgąsčio ir ašarų, ko gero, nebus išvengta.

Žaislai turi būti tvirti – kodėl?

Visi vaiko žaislai, nesvarbu, kas – lėlės, barškutis, triratukai, balansiniai dviratukaimedinės  mašinėlės – turi būti pakankamai tvirti. Jų korpusas turi būti pagamintas iš tvirtos medžiagos, vaikui žaidžiant, nesulūžtų ir nesudužtų. Visada atkreipkite dėmesį, ar žaislas neturi fizinių pažeidimų. Pavyzdžiui lėlių vežimėliai atrodo labai saugus žaislas. Tačiau visada atkreipkite dėmesį, ar jis nesulūžęs. Sulūžęs bet koks žaislas gali tapti nebe saugus. Mediniai žaislai taip turi būti sveiki ir jis bus saugūs.
Įsivaizduokite, kad vaikui žaidžiant, gali nutikti bet kas – žaislas gali nukristi, būti numestas, ant žaislo gali užkristi kitas, didesnis ir sunkesnis objektas, arba gali užkristi griūdamas pats vaikas. Geriausia, kad tokiu atveju aplink nepažirtų smulkios duženos ir aštrios šukės.

Ekologiškos natūralios medžiagos – ne mados, o saugumo reikalas

Rekomenduojama, kad minkšti žaislai būtų lengvai skalbiami ir pagaminti iš natūralių medžiagų. Kritiniu atveju, jei žaislas atsidurs netoli ugnies – natūralios medžiagos yra santykinai atsparios ugniai, priešingai nei sintetika, kuri įsiliepsnoja per akimirką. Kasdieniame gyvenime, tai irgi atsiperka – natūralios medžiagos lengviau sugeria ir išgarina drėgmę ir yra nepalanki terpė bakterijoms, todėl kur kas mažesnė įvairių susirgimų tikimybė.
Medžiaginius žaislus būtina reguliariai skalbti, gerai išdžiovinti ir duoti vaikui žaisti tik tada, kai šie jau visiškai sausi. Apie tai, kaip reikia prižiūrėti minkštus žaislus - skaitykite čia.

Rūpestis tėvams – kaip viską atsiminti?

Pirkdami žaislą, tiesiog pažvelkite į etiketę – joje turi būti „CE“ ženklas, kuris reiškia, jog žaislas pagamintas nenaudojant kenksmingų medžiagų, etiketėje taip pat nurodomas rekomenduojamas vaiko amžiaus, įvardinti galimi pavojai, patarimai, kaip jų išvengti, ir pateikiama gamintojo informacija.
Ypatingą dėmesį atkreipkite į žaislus, kurie buvo atvežti iš kitų šalių, paveldėti, padovanoti arba sumeistrauti namų sąlygomis. Reguliariai apžiūrėkite vaiko turimus žaislus ir įsitikinkite, kad jų būklė tvarkinga, o vaikas, žaisdamas su jais – saugus.
Dauguma žaislų yra geri tiek, kiek jie atitinka vaiko įgūdžius ir vaiko amžių. Prieš pirkdami ar duodami žaislą, tiesiog įvertinkite vaiko gebėjimus ir jo galimybes be streso susitvarkyti su iššūkiais.

VAIKYSTĖS ŽAISLAI labai daug dėmesio skiria žaislų saugumui. Mūsų asortimente tik tokie žaislai, su kuriais leidžiame žaisti ir savo vaikams. Drąsiai rinkitės mūsų asortimento žaislus ir būkite tikri - visi jie kruopščiai atrinkti, įvertinti ir atitinka saugumo reikalavimus.