Žaidimo svarba: Kas yra žaislas ir kodėl vaikams reikia žaisti?

Žaidimo svarba: Kas yra žaislas ir kodėl vaikams reikia žaisti? />

2020/01/23

Šiuolaikinis skaitmeninis pasaulis suteikia vaikams galimybę tyrinėti ir mokytis naujais, įdomiais būdais. Žaislai nebėra tik fiziniai daiktai, kuriuos vaikas liečia ar mato; dabar jie taip pat gali būti virtualūs ir interaktyvūs su planšetiniais žaislais ir programėlėmis. Tačiau net ir tuo metu, kai technologijos iš esmės keičia vaikų mokymosi ir žaidimo būdus, daugelis ekspertų mano, kad vaikai praranda ryšį su žaidimo svarba, kuri turi ilgalaikį poveikį jų vystymuisi.

Kas yra žaislas?

Žaislas - tai bet koks daiktas, su kuriuo vaikas žaidžia, manipuliuoja, imituoja ir tyrinėja. Nors žodyne žaislas apibrėžiamas kaip daiktas, naudojamas pramogai ir linksmybėms, daugelis vaikų žaislus naudoja tyrinėti, eksperimentuoti ir išreikšti save. Žaislas - tai ne tik ugdymo ar vystymosi priemonė. Jis gali būti toks paprastas, kaip sena kojinė ar kartoninė dėžė, ir gali paskatinti vaizduotę, kūrybiškumą bei padėti vaikams išugdyti įgūdžius ir mąstyseną mokytis visą gyvenimą.
Nors vaikai labai mėgsta gauti vis naują žaislą, ne visada jų kiekis reiškia didesnę vaiko laimę. Kiek žaislų vaikui reikia iš tikrųjų, skaitykite čia.

Kaip žaislai gali padėti vaikams tobulėti?

Nuo pat gimimo vaikai nuolat tyrinėja aplinką ir atranda naujų dalykų bei įgūdžių. Kiekvienas vaikas vystosi savo tempu, o žaislai gali padėti palaikyti arba net sustiprinti jo vystymąsi. Kūdikiai ir maži vaikai mokosi ir bendrauja naudodami garsus, judesius ir gestus.
Fiziniai įgūdžiai ir vaiko raida. Žaislai gali padėti ugdyti fizinius įgūdžius, tyrinėjant priežastis ir pasekmes, paskatinti tam tikrą raidos rezultatą - nuo taisyklingos laikysenos, žvilgsnio koncentravimo iki žaidimų su barškučiais ir žiedų dėliojimo judesių lavinimui.
Kalba. Pirmasis skaitymo, rašymo ir kritinio mąstymo žingsnis yra kalba, o jai lavinti taip pat yra skirti tam tikri žaislai - nuo garso plokštelių ir knygų iki dėlionių ir atmintinių. Tokio tipo žaislai padeda vaikams išgirsti, o vėliau praktikuotis ir eksperimentuoti su žodžiais, garsais ir fonetika, taip ugdant kalbos ir raštingumo įgūdžius.
Kūrybiškumas. Žaislai gali padėti vaikams kūrybiškai išreikšti save įvairiais būdais - nuo dailės ir rankdarbių iki statybinių kaladėlių. Žaislai gali sužadinti vaikų smalsumą ir kūrybiškumą bei paskatinti juos tyrinėti naujas idėjas, medžiagas ir metodus.
Fizinis vystymasis. Žaislai padeda sveikai augti ir vystytis. Renkantis skirtingus žaislus - judantys ar važinėjami žaislai, kamuoliai ar statybinės kaladėlės - vystomos skirtingos fizinės vaiko savybės, t.y. nuo sėdėjimo iki stovėjimo, nuo šliaužimo iki vaikščiojimo ir t.t. Žaislai gali padėti vaikams atrasti ir sustiprinti savo kūną ir sustiprinti pasitikėjimą savimi, kai įgyjami vis nauji įgūdžiai.
Fizinis vystymasis ypač svarbus kiekvieno vaiko gyvenime, kokie žaislai padeda lavėti stambiajai motorikai skaitykite čia.
Socialinis ir emocinis vystymasis. Žaislai gali padėti vaikams pažinti pasaulį ir ugdyti pasitikėjimą savimi - nuo žaidimų su draugais iki vaidmenų žaidimų su lėlėmis ir pliušiniais žaislais. Žaislai gali padėti vaikams tyrinėti savo emocijas ir socialinius įgūdžius - nuo dalijimosi ir pasikeitimų iki draugystės užmezgimo ir konfliktų sprendimo.
Žaidimai su lėlėmis turi itin didelę naudą vaikų empatijos, tvarkymosi įgūdžių ugdymui. Kokią dar naudą atneša žaidimai su lėlėmis Jūsų vaikams skaitykite čia.

Kaip rasti geriausius žaislus savo vaikui

Kai perkate žaislus, rinkdamiesi geriausią žaislą savo vaikui, turėkite omenyje keletą dalykų:

  • Įsitikinkite, kad žaislas skirtas jūsų vaiko amžiui ir raidos etapui.
  • Medžiaga - įsitikinkite, kad žaislas yra saugus ir lengvai valomas (Daugiau apie tai kaip prižiūrėti minkštus žaislus skaitykite čia).
  • Patvarumas - įsitikinkite, kad žaislas yra kokybiškai pagamintas ir tarnaus ilgai.
  • Įvairovė - įsitikinkite, kad žaislas suteikia įvairios sensorinės ir jutiminės patirties ir yra įdomus.
  • Kaina - atraskite žaislą, kuris atitinka jūsų biudžetą bei kainos ir kokybės santykį.

Ką žaidimas reiškia vaiko raidai?

Žaidimas yra puikus būdas vaikams mokytis ir tyrinėti juos supantį pasaulį. Nuo įsivaizduojamų draugų ir gamtos tyrinėjimo iki konstravimo iš kaladėlių ir persirengimo super herojumi - žaidimas padeda vaikams atrasti ir ugdyti įgūdžius, kuriuos jie naudos visą gyvenimą. Žaisdami vaikai:
  • Tyrinėja ir eksperimentuoja. Smalsūs ir norintys mokytis vaikai tyrinėja ir eksperimentuoja su juos supančiu pasauliu, pavyzdžiui, žaislo išardymas ar bokšto statymas bei sugriovimas yra puikūs būdai suprasti, kaip veikia tam tikri fizikos dėsniai.
  • Ugdo pasitikėjimą savimi. Nesvarbu, ar šokinėja ant batuto, ar prašo draugo kartu pastatyti smėlio pilį, vaikai žaidimu stiprina pasitikėjimą savimi.
  • Lavina vaizduotę. Persirengdami super herojumi ar žaisdami su įsivaizduojamu draugu, skatina ir stiprina savo vaizduotės įgūdžius. Kartais vaikai įsivaizduoja, kad tyrinėja gamtą, arba kalbasi su savo pliušiniu meškiuku apie tai, ką jis valgys vakarienės. Taip vaikai plečia ir lavina savo vaizduotę ir kūrybiškumą. Net statydami iš kaladėlių, vaikai savo galvytėse dažnai mato nepaprastas pilis, girdėtas mamos pasakose, arba jiems kilimas gali tapti stebuklingu taku į vienaragių pasaulį. Šie įgūdžiai yra unikalūs, nes vaikai tiki stebuklais, tad kuo labiau bus lavinama vaizduotė, tuo daugiau vaikai sugebės nereikšmingų dalykų paversti unikaliais ir jiems itin svarbiais jų gyvenimo kelyje.
  • Lavinkite socialinius įgūdžius. Žaisdami su žaislais ar draugais, vaikai žaidimu lavina ir stiprina savo socialinius įgūdžius, nes mokosi keistis ir dalintis daiktais, komunikuoti ir bendrauti.

Daugiau apie žaidimų naudą skaitykite čia.

6 būdai, kaip paskatinti vaikus žaisti

Kaip tėvai ir globėjai, mes atliekame labai svarbų vaidmenį padėdami savo vaikams žaisti. Štai keletas būdų, kaip galite paskatinti vaikus žaisti:
1. Pasirūpinkite, kad vaikai turėtų skirtingų žaislų, nepaisant jų lyties ir nusistovėjusių stereotipų - nuo lėlių ir pliušinių žaislų iki konstruktorių ir mašinėlių, nuo kamuolių iki vaikiškų virtuvėlių ir pan.
2. Įrenkite namuose atskirą žaidimų vieta, pavyzdžiui, specialus žaidimų kambarys, kambario kampas arba kiemo ar balkono dalis.
3. Nepaisant užimtumo ir rutinos, užtikrinkite, kad vaikai kasdien turėtų reguliaraus nestruktūruoto laiko tyrinėti ir žaisti.
4. Pasirūpinkite, kad vaikai turėtų laisvai pasirenkamų kūrybinių medžiagų, tokių kaip dažai, kreidelės, karoliukai ir plaktukai, kad galėtų eksperimentuoti ir tyrinėti lavindami smulkiąją motoriką.
5. Skatinkite kūrybinius ir vaizduotės žaidimus - mįslių spėjimai, šarados, klausimai-atsakymai ir pan. 6. Įsigykite įvairių spalvotų knygelių, net jei vaikas dar nemoka pats skaityti. Jos taip pat lavina vaizduotę, kai kurios jutiminius pojūčius. Tai taip pat puikus būdas paskaityti kartu su vaiku ir taip suteikti bendravimo ir socialinių įgūdžių pavyzdžių.

Žaidimo svarba - tai galiausiai apsisprendimas praleisti laiką su vaiku ir skirti laiko žaisti su juo. Tai reiškia, kad reikia būti visiškai esamoje akimirkoje ir visapusiškai išgyventi vaikystės džiaugsmą ir nuostabą. Nors skaitmeninis pasaulis gali suteikti begalę galimybių mokytis ir tyrinėti, žaislai ir žaidimas išlieka esminė vaiko raidos dalis.