Kodėl tėvai turėtų apsvarstyti galimybę rinktis saugesnius žaislų variantus?
Nėra jokių abejonių, kad būdami tėvais, norime, kad mūsų vaikai turėtų smagius, įdomius o svarbiausia saugius žaislus. Tačiau rinkoje yra tiek daug įvairių žaislų, kad gali būti sunku suprasti su kuriais žaislais mūsų vaikams žaisti tikrai saugu. Viena iš medžiagų, dėl kurios pastaraisiais metais didėja susirūpinimas, yra bisfenolis-A, arba BPA, kuris dažnai naudojamas plastikų gamyboje. Šiame straipsnyje nagrinėsime galimą pavojų sveikatai, susijusį su BPA ir pateiksime patarimų tėvams, kaip rasti ir pasirinkti saugius žaislus.
Kas yra BPA?
BPA yra sintetinis estrogenas, naudojamas gaminant plastikus, įskaitant kai kurių rūšių polikarbonato plastiką ir epoksidines dervas. Jis naudojamas įvairiuose gaminiuose - nuo vandens buteliukų ir maisto talpyklų iki medicinos prietaisų ir dantų plombų. Nors BPA plačiai naudojamas jau dešimtmečius, pastaraisiais metais susirūpinimą kelia jo saugumas.
Tyrimais įrodyta, kad BPA poveikis gali sutrikdyti endokrininę sistemą, kuri reguliuoja hormonų veiklą organizme. Ši medžiaga siejamas su daugeliu sveikatos problemų, įskaitant vaikų raidos sutrikimus, reprodukcines problemas ir padidėjusią vėžio riziką. Nors tikslus BPA poveikio organizmui mechanizmas dar nėra iki galo išaiškintas, manoma, kad BPA gali imituoti estrogeno poveikį organizme, todėl gali sutrikti hormonų pusiausvyra ir atsirasti kitų neigiamų padarinių sveikatai.
BPA vaikų žaisluose
Viena iš sričių, kurioje BPA kelia ypatingą susirūpinimą, yra vaikų žaislai. Vaikai yra labiau pažeidžiami galimos BPA poveikio sveikatai rizikos, nes jų organizmas dar tik vystosi ir jie dažniau nei suaugusieji deda žaislus į burną. Kai vaikai kramto ar čiulpia žaislus, kuriuose yra BPA, jie gali būti veikiami didesnio šios cheminės medžiagos kiekio.
Nors daugelyje pasaulio šalių BPA uždrausta naudoti kūdikių buteliukuose ir gertuvėse, jį vis dar leidžiama naudoti kituose vaikų gaminiuose, įskaitant žaislus. Šie žaislai sukurti taip, kad su jais žaisti vaikams būtų saugiau.
Svarbu pažymėti, kad nors žaislai be BPA laikomi saugesniais už žaislus, kuriuose yra BPA, juose vis tiek gali būti kitų cheminių medžiagų, kurios gali būti kenksmingos. Svarbu visada skaityti kas parašyta etiketėje, kad įsitikintumėte, jog žaislai yra saugūs jūsų vaikui žaisti. Daugelis žaislų gamintojų žymi savo produktus ženklu "BPA-free" (be BPA) arba nurodo medžiagų, naudotų žaislo gamybai, sąrašą.
Taip pat, žaislų etiketėse reikėtų ieškoti ir tokių ženklinimų kaip: Reach, CE bei siekiant tvaresnio gyvenimo būdo, ieškokite žaislų pažymėtų - Ecolabel.
- Reach ženklinimas reiškia "cheminių medžiagų registracija, vertinimas ir autorizacija", plačiau apie Reach reglamenta žaislų pramonėje skaitykite čia.
- CE ženklinimas reiškia, kad žaislas buvo įvertintas ir atitinka ES teisės aktuose nustatytus būtinuosius saugos standartus, plačiau apie tai skaitykite čia.
- Ecolabel ženklinimas reiškia, kad žaislas yra ekologiškas, pagamintas iš nekenksmingų medžiagų ir jų gamyboje taikoma tvari ir etiška praktika, plačiau apie tai skaitykite čia.
Be to, perkant žaislus labai svarbu, kad jie būtų saugūs ir patikimi jūsų vaikui, tačiau kaip atpažinti ar žaislas nėra klastotė? Tai ypač sudėtinga nuspręsti perkant žaislus internetu iš nepatikimų, užsienietiškų svetainių. Tad kaip atpažinti žaislų klastotes ir pavojingus žaislus galite paskaityti čia.
Žaislų be BPA privalumai
Žaislai be BPA gaminami iš medžiagų, kuriose nėra BPA, pavyzdžiui, silikono, nerūdijančiojo plieno ir tam tikrų rūšių plastiko, kuris pripažintas saugiu naudoti vaikų gaminiuose. Žaislai be BPA turi keletą pagrindinių privalumų:
- Mažesnis kenksmingų cheminių medžiagų poveikis.
Bene akivaizdžiausias žaislų be BPA naudojimo privalumas yra tas, kad vaikai mažiau susiduria su potencialiai kenksmingomis cheminėmis medžiagomis. Kai vaikai žaidžia su BPA neturinčiais žaislais, tėvai gali būti tikri, kad jų vaikai nepatiria šios potencialiai kenksmingos cheminės medžiagos poveikio. - Tvaresnis pasirinkimas.
Žaislai be BPA dažnai gaminami iš ekologiškesnių medžiagų nei tradiciniai plastikiniai žaislai. Pavyzdžiui, kai kurie žaislai be BPA gaminami iš perdirbtų medžiagų, o kiti - iš biologiškai skaidžių medžiagų, kurios yra palankesnės aplinkai. - Patvarūs ir ilgaamžiai.
Žaislai be šios medžiagos dažnai yra tokie pat patvarūs ir ilgaamžiai kaip ir tradiciniai plastikiniai žaislai, todėl tėvai gali būti tikri, kad, rinkdamiesi tokius žaislus savo vaikams, investuoja protingai.
Kaip rasti ir išsirinkti BPA neturinčius žaislus
Jei norite savo vaikams pakeisti žaislus, kuriuose nėra BPA, galite padaryti keletą dalykų, kad rastumėte ir pasirinktumėte saugesnius variantus:
- Pirkdami žaislus būtinai ieškokite etikečių, kurios pažymėta, kad žaislas yra be BPA. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad tai, jog žaislas paženklintas kaip neturintis BPA, nebūtinai reiškia, kad jame nėra kitų galimai kenksmingų cheminių medžiagų.
- Pirkdami žaislus atkreipkite dėmesį į medžiagas, iš kurių pagaminti žaislai. Ieškokite žaislų, pagamintų iš silikono, nerūdijančio plieno ar kitų medžiagų, kurios, kaip žinoma, yra saugios naudoti vaikų gaminiuose.
- Prieš įsigydami žaislą, paskaitykite kitų tėvų, įsigijusių ir naudojusių žaislą, atsiliepimus. Tai padės jums susidaryti įspūdį apie žaislo kokybę ir saugumą.
- Rinkitės medinius žaislus - medines virtuvėles, medines mašinėles, lavinamuosius medinius žaislus, medinius konstruktorius, medinius profesinius žaislus ar pliušinius žaislus, tai natūralių medžiagų žaislai, jie dažnai yra saugesni už sudėtingesnius žaislus, kuriuose gali būti įvairių medžiagų.
- Venkite žaislų su stipriu cheminiu kvapu. Jei žaislas turi stiprų cheminį kvapą, tai gali reikšti, kad jame yra potencialiai kenksmingų cheminių medžiagų. Venkite tokių žaislų ir rinkitės žaislus be pašalinių kvapų.
Apibendrinant galima teigti, kad žaislai be BPA yra labai svarbus aspektas tėvams, norintiems savo vaikams suteikti įdomių, bet sveikatai nekenkenčių ir saugių žaislų. Pirkdami žaislus būtinai ieškokite variantų be BPA ir atkreipkite dėmesį į žaislo sudėtyje naudojamas medžiagas.