Reach - kokie keliami reikalavimai žaislų saugumui

Reach - kokie keliami reikalavimai žaislų saugumui />

2020/01/14

Šiuolaikiniai vartotojai yra labiau informuoti ir išrankūs nei bet kada anksčiau. Pasaulinė rinka reikalauja, kad įmonės gamintu saugesnius, švaresnius ir tvaresnius produktus. Šiuo metu nėra kitos pramonės šakos, kurioje būtų griežčiau laikomasi taisyklių nei žaislų pramonėje. Reikalavimai yra itin aukšti ir kūdikių žaislų gamybai, ir žaislams, kurie skirti vyresniems vaikams.  Vaikystėszaislai.lt asortimentas formuojamas  itin atsakingai  ir mūsų tikslas užtikrinti, kad visi siūlomi žaislai atitiktų saugumo ir kokybės reikalavimus. Mūsų asortimente esančios lėlės, mediniai žaislai, minkšti žaislai ir kt. - visi atitinka kokybės ir saugumo reikalavimus.  Šiame tinklaraščio įraše, apžvelgsime viską, ką reikia žinoti apie REACH reglamentą ir jo poveikį žaislų pramonei.

Kas yra REACH ir kodėl jis svarbus žaislų gamyboje?

REACH (angl. k. Registration, Evaluation, Authorisation and restriction of Chemicals) reiškia "cheminių medžiagų registracija, vertinimas ir autorizacija". Svarbu suprasti, kodėl šis teisės aktas toks svarbus žaislų pramonei. Visų pirma, žaislų pramonė yra labai didelė rinka, kurios vertė visame pasaulyje siekia 37 mlrd. dolerių ir jis kasmet tik auga. Be to, tai antra pagal populiarumą gaminių kategorija po maisto produktų ir gėrimų. Žaislų pramonė, palyginti su kitomis pramonės šakomis, turi didžiausią cheminių medžiagų panaudojimo ir jų efekto pasireiškimo žmogui riziką. Taip yra dėl to, kad žaislai turi tiesioginį sąlytį su žmonėmis ir jei jie yra nesaugūs, gali sukelti rimtų pasekmių sveikatai. Štai kodėl REACH reglamentas yra itin svarbus. Šiuo teisės aktu siekiama sumažinti cheminio užterštumo riziką, įpareigojant atlikti saugos vertinimą ir užtikrinti didesnį skaidrumą. Tai galima pasiekti gamybos procese naudojant saugesnes chemines medžiagas, įskaitant ir tas, kurios nėra įtrauktos į pavojingų medžiagų sąrašą.

REACH reikalavimų supratimas

REACH yra reglamentas taikomas ne tik žaislų gamybai. Jis reglamentuoja visus pramonės sektorius. Priklausomai nuo planuojamų panaudoti ar naudojamų cheminių medžiagų rūšies ir kiekio, gamintojai turi tam tikrus reikalavimus registruotis, sertifikuotis, būti įvertinami ir licencijuoti.

Yra trys pagrindiniai aspektai, padedantys suprasti REACH reikalavimų rimtumą:
  • Cheminės medžiagos identifikavimas. Visų prekių gamybos procese naudojamų cheminių medžiagų sąrašas. Tai apima viską, įskaitant sudedamąsias dalis, įvairius klijus, dažus ir kitus priedus.
  • Kiekiai. Apskaičiuota, kiek kiekvienos medžiagos naudojama gamybos procese - tiek atskiromis medžiagomis, tiek jų koncentracija įvairiuose mišiniuose.
  • Rizikos vertinimas. Kiekvienos cheminės medžiagos keliamos rizikos vertinimas, siekiant nustatyti, kaip visai išvengti rizikos arba ją kiek įmanoma sumažinti. Tai ypač svarbu, jei medžiaga priskirta labai toksiškoms.

Kaip žaislų pramonė laikosi REACH reglamento reikalavimų?

Įgyvendinus REACH reglamentą, šioje pramonės šakoje gerokai pasikeitė gamybos metodai. Visų svarbiausia, kad gamintojai pradėjo vengti naudoti medžiagas, kurios priskiriamos "labai toksiškoms" medžiagoms (pagal REACH - pavojingumo kategoriją). Dėl to sumažėjo žaisluose naudojamų cheminių medžiagų skaičius. Žaislų pramonė taip pat pradėjo siekti didesnio ekologiškumo. Siekdami laikytis REACH reglamento reikalavimų, gamintojai pradėjo ieškoti tvarių medžiagų, kurios būtų suderinamos su gamybos procesu. Daugelis šių medžiagų taip pat yra biologiškai suyrančios, todėl jas galima utilizuoti aplinkai nekenksmingu būdu.

Kaip REACH reglamento įgyvendinimas paveikė žaislų pramonę?

Pradėjus įgyvendinti REACH reglamento nuostatas, stipriai sumažėjo nelaimingų atsitikimų, kuriuos sukėlė toksiški žaislai, skaičius. Taip atsitiko dėl to, kad gamintojai pakeitė savo gamybos metodus - atsisakė toksiškų medžiagų, kai kurios iki tol laikytos nekenksmingomis medžiagos buvo naujai ištirtos ir paskelbtos nesaugiomis vaikų žaislų gamyboje. Dėl to gamintojams teko iš naujo įvertinti savo metodus ir atitinkamai pakoreguoti gamybos procesus. Kitas teigiamas REACH reglamento poveikis yra tas, kad padidėjo žaislų gamybos skaidrumas - nuo šiol vartotojai žino ir stebi, ką perka, kokios galimos rizikos ir pan., be to patys gamintojai turi atitikti jiems keliamus reikalavimus ir turėti atitinkamus leidimus ir licencijas.