Kaip atpažinti žaislų klastotes ir pavojingus žaislus?

Kaip atpažinti žaislų klastotes ir pavojingus žaislus? />

2020/03/20

Renkantis žaislus, ypač kai perkate internetu, gali būti sunku suprasti, kurie žaislai yra saugūs ir patikimi, o kurie iš jų pavojingos klastotės. Dėl vartotojų teisių bei vartojimo saugos reglamentavimų tiek nacionaliniu, tiek europiniu lygiu, gamintojai ir pardavėjai turi tam tikrų įsipareigojimų, kad žaislas būtų saugus ir atitiktų keliamus reikalavimus. Tačiau kaip atpažinti tuos, kurie šio teisinio reglamentavimo nesilaiko ir į rinką pateikia nesaugius, higienos reikalavimų neatitinkančius žaislus, dėl kurių jūsų vaikui gali kilti pavojus susižeisti? Kaip žinoti, ar perkamas žaislas yra saugus? Štai keletas naudingų patarimų, kaip atpažinti netikrus ir pavojingus žaislus.

Perskaitykite etiketę

Visuomet atidžiai perskaitykite etiketes, ant jų turi būti visa jums reikalinga informacija - gaminio sudėtis, CE ženklas, amžiaus cenzas, kuriam žaislas skirtas. Jeigu ant žaislo yra CE ženklas, galite būti ramūs, kad gaminio sudėtis atitinka reikalaujamas toksiškų ir cheminių medžiagų normas (arba jų visai nėra) bei kad žaislas yra praėjęs saugius bandymus patikimumui ir tvirtumui užtikrinti. Daugiau apie CE ženklo reikšmę žaislų etiketėje skaitykite čia. Kūdikiams skirti žaislai turi būti pažymėti kaip “tinkami nuo 0-3”. Jeigu žaislas kūdikiui nėra skirtas, ant jo turi būti nurodyta amžiaus riba (įspėjimas), nuo kelių metų rekomenduojamas žaislas, pavyzdžiui, “netinka iki 36 mėn.”, “netinka iki 3 m.” arba paveiksliuko formos ženkliukas - įspėjimas.

Apžiūrėkite žaislą

Naujo žaislo paviršius turi būti lygus ir švarus. Jei jis turi keistą kvapą arba yra kokių nors spalvos pakitimų, greičiausiai tai netikras arba pavojingas žaislas. Būkite atsargūs dėl žaislų, kurių paviršius blizga arba primena nekokybišką plastiką. Tai gali būti ženklas, kad žaislas pagamintas iš nekokybiškų medžiagų, kurios gali lengvai sulūžti. Taip pat turėtumėte vengti pirkti žaislų su atsilaisvinusiomis ar trūkstamomis dalimis. Daugiau apie saugius žaislus, kurie vaikams nekelia pavojų skaitykite čia.

Patikrinkite žaislo konstrukciją ir tvirtumą

Tikrindami žaislą, turėtumėte atkreipti dėmesį į jo konstrukciją - ar nėra aštrių kampų ir smailių kraštų, kurie galėtų sužeisti vaiką. Taip pat reikėtų saugotis žaislų su ilgomis virvelėmis ar dirželiais, nes jie gali susipainioti aplink vaiko pirštus ar kaklą. Patikrinkite transporto priemonių tokių kaip: balansiniai dviratukai, triratukai, paspiriamos mašinėlės, stumdukai ir kitų važiuojamųjų žaislų ratukus, kad įsitikintumėte, jog jie patikimai pritvirtinti, taip pat, jei tai priemonė, skirta vaikui važiuoti pačiam - ar gerai veikia stabdžiai ir stabdymo mechanizmai, ar vairas patikimas ir saugiai pasuka transporto priemonę (ne per staigiai ir į tą pusę, kurią reikia). Įvairūs konstruktoriai ir statybiniai rinkiniai turėtų būti tvirti ir lengvai nesubyrėti vos prilietus.

Saugokitės užspringimo pavojų

Jei perkate mažesniems vaikams, turėtumėte atkreipti dėmesį, ar žaislas neturi mažų smulkių dalių, kurios gali kelti pavojų užspringti. Jei žaislas skirtas vyresniems vaikams, užspringimo pavojus nėra didelis, tačiau atkreipti dėmesį į bet kokias smulkias atitrūkusias žaislų dalis visuomet reikia. Statybiniuose rinkiniuose, profesiniuose žaisluose ir konstruktoriuose dažnai būna įvairių mažų rutuliukų, kamuoliukų ar kitų smulkesnių detalių, todėl įsitikinkite, kad vaikas žino, jog šių daiktų negalima dėti į burną ar praryti.

Įsitikinkite, kad žaislas licencijuotas

Pirkdami žaislus, įsitikinkite, kad jie yra tikri, pagaminti legaliai, ypač kai kalba eina apie populiarius žaislus pagamintus pagal filmų ar filmukų tematiką. Yra gamintojų, kurie neturi leidimo tokius žaislus gaminti, dažnai jie nėra ratifikuoti to prekės ženklo atstovai ir pan., todėl žaislas gali neatitikti reikiamų higienos normų ir būti nekokybiškas. Jei žaislų gamintojas neturi licencijos kurti žaislus su tam tikru personažu, tikėtina, kad jis gamina nelicencijuotą žaislą, tuo įsitikinti galite apsilankę gamintojo internetinėje svetainėje, kur dažnai yra skelbiama informacija, susijusi su leidimais, licencijomis ir sertifikatais.

Būkite budrūs pardavėjų atžvilgiu

Ne visi pardavėjai yra sąžiningi, ypač apsiperkant internetu. Visuomet rinkitės patikimą parduotuvę, kuriai svarbu kokybė ir klientų pasitenkinimas, o ne parduotų, neaišku kokios kilmės žaislų kiekis. Galite paklausti o kaip juos atskirti? Visų pirma tai tokias įmones, kurios nenurodo savo adreso, telefono numerio reikėtų vertinti įtariai nes vieną dieną jos yra o kitą jau ne. Kitas momentas tai klientų atsiliepimai. Ant klastočių dažnai galima rasti netikrą ar padirbtą serijos numerį, arba keli tos pačios rūšies rinkiniai gali turėti vieną ir tą patį gaminio ID, kas turėtų sukelti įtarimų. Pavyzdžiui, populiarieji LEGO konstruktoriai yra ženklinami skirtingais ID, tad jų tikrumą galima patikrinti oficialioje interneto svetainėje. Pardavėjui visuomet galima užduoti jums rūpimus klausimus ir jis privalo į juos atsakyti, tad klauskite drąsiai ir neapsigaukite su pigiais nekokybiškais žaislais, kurie nuotraukose atrodo pernelyg puikiai.