Kokie rekomenduojami žaislai vaikams iki 1 m?

Kokie rekomenduojami žaislai vaikams iki 1 m? />

2023/10/26

Žaislai vaikams iki 1 metų amžiaus turėtų būti saugūs, įdomūs ir skatinti vaiko vystymąsi. Renkantis žaislus vaikams iki 1 metų svarbu atsižvelgti į jų saugumą: žaislai neturėtų būti per maži (kad vaikas negalėtų jų nuryti), be smulkių detalių, kurias galima nulaužti, ir pagaminti iš sveikatai nekenksmingų medžiagų. Taip pat, dėl vaikų saugumo, rekomenduojama reguliariai patikrinti žaislų būklę.

Štai keletas rekomendacijų:

  1. Kramtomieji žaislai: Kai kūdikiams pradeda dygti dantukai jiems atsiranda poreikis į kažką kąsti, todėl minkšti, kramtomieji žaislus jie labai patinka.
  2. Muzikiniai žaislai: Švelnus, neerzinantis garsas gali nuraminti kūdikį. Be to, šie žaislai padeda kūdikiui susipažinti su skirtingais jį supančiais garsais.
  3. Skambantys žaislai: Skirtingą garsą - čežėjimą, traškėjimą, barškėjimą skleidžiantys žaislai skatina vaiko klausą.
  4. Tekstūriniai žaislai: Tai gali būti įvairūs audiniai ar kitos skirtingų tekstų medžiagos, kurias kūdikiams patinka tyrinėti. Skirtingos spalvos ir tekstūros padeda vaikui vystyti regos ir pojūčio suvokimą.
  5. Veidrodėliai: Kūdikiams patinka stebėti ir tyrinėti savo veidą išraiškas. Veidrodėlis esantis ant žaislo yra itin dominantis objektas kūdikiams.
  6. Medžiaginės, lavinamosios knygelės: Minkštos, audinio knygelės su įvairiomis tekstūromis ir vaizdais padeda kūdikiui vystyti regos ir lytėjimo pojūčius.
  7. Pakabinami žaislai: Žaislai, kuriuos galima pakabinti virš vaikiškos lovytės arba vystymo kilimėlio, skatina vaiką stiebtis, judėti, stebėti ir griebti.
  8. Spalvingi ir garsus skleidžiantys rutuliukai: Jie skatina kūdikį stebėti judančius objektus ir lavina smulkiąją motoriką.
  9. Pliušiniai žaislai: Minkštų gyvūnėlių ar kitokių pliušinių žaislų lietimas suteikia kūdikiui komforto jausmą.

1. Kramtomieji žaislai

Medžiaga: Dauguma šio tipo žaislų yra pagaminti iš medicininės kokybės silikono, kuris yra ne tik minkštas, bet ir saugus kūdikiui. Kai kurie kramtomieji žaislai gali būti pagaminti iš natūralios gumos, kuri yra biologiškai skaidi ir ekologiška.
Svarbu paminėti, kad pravartu ekologiškų žaislų etiketėse ieškoti “ECO-LABEL” ženklinimo, užtikrinančio tvarių medžiagų naudojimą žaisluose, jog būtumėte labiau užtikrinti dėl vaiko saugumo. Plačiau apie ekologiškus žaislus, jų ženklinimą, pavyzdžius ir dar daugiau, skaitykite čia.

Forma: Daugelis kramtomųjų žaislų yra pagaminti taip, kad būtų patogu juos laikyti mažose rankytėse. Be to sukurti taip, kad būtų saugūs - kūdikiai negalėtų jų nuryti, giliai įsidėti į burnytę, kas galėtų sukelti uždusimo pavojų.

Poveikis: Kramtomieji žaislai turi dvi pagrindines funkcijas - malšinti dantukų dygimo skausmą ir niežėjimą bei padėti vystyti kramtymo raumenis.

2. Muzikiniai žaislai

Tipai: Muzikiniai žaislai gali varijuoti nuo paprastų dėžučių iki sudėtingų elektroninių įtaisų, kurie gali groti įvairias melodijas ar net švelniai judėti.

Garsai: Dažnas muzikinis žaislas turi įvairių melodijų, kurios būna pritaikytos pagal kūdikio amžių. Švelnios melodijos gali nuraminti kūdikį, o gyvai skambančios dainelės gali skatinti smalsumą ir aktyvumą.

Poveikis: Muzikiniai žaislai ne tik ramina, bet ir vysto kūdikio klausos gebėjimus. Taip pat jie gali padėti formuoti ritmo ir melodijos suvokimą.

3. Skambantys žaislai

Medžiaga: Įvairių rūšių medžiagos, tokios kaip plastikas, mediena ar audinys, gali būti naudojamos šio tipo žaislams pagaminti. Kiekviena jų suteikia skirtingą skambesį ir tekstūrą.
Svarbu priminti, kad šiais laikais nemažai gamintojų, dėl medžiagos pigumo teikia pirmenybę žaislų gamybai iš plastiko. Ši medžiaga suteikia daug galimybių ir leidžia sukurti ypač didelį pasirinkimą, tame tarpe ir skambančių žaislų. Deja plastiko gamyboje dažnai naudojama cheminė medžiaga - BPA, tačiau dėl šios medžiagos pastaraisiais metais vis didėja susirūpinimas, ypač dėl galimo pavojaus vaikų sveikatai. Nors plastiko buteliukuose ir gertuvėse kūdikiams uždrausta naudoti BPA, tačiau kituose plastikiniuose gaminiuose, įskaitant ir žaislus vis dar leidžiama naudoti šią medžiagą. Dėl to jei perkate plastikinį žaislą vaikui iki 1 metų, būtinai panagrinėkite etiketę, ieškokite ar naudojamų medžiagų sąraše nėra įvardinta BPA arba ieškokite ženklo “BPA-free”. Išsamiau apie BPA, skaitykite čia.

Veikimo principas: Šie žaislai skleidžia jiems būdingus garsus: čežėjimą, traškėjimą ar žvangėjimą juos liečiant ar judinant. Kai kurie gali netgi keisti garso intonaciją priklausomai nuo to, kaip juos paliečia ar judina kūdikis.

Poveikis: Skambantys žaislai padeda kūdikiui suprasti priežasties ir pasekmės ryšį - jei aš paspaudžiu žaislą, jis skleidžia garsą. Be to, jie padeda vystyti klausos suvokimą.

4. Tekstūriniai žaislai

Medžiaga: Audiniai, tokie kaip satinas, medvilnė ar pliušas, yra pasirenkami dėl jų skirtingų tekstūrų, kurios kūdikiui suteikia skirtingus pojūčius.

Forma: Šie žaislai gali būti pagaminti kaip pagalvėlės, kilimėliai ar net gyvūnėliai. Dažnai jie turi įvairias detales ar plotelius, kurie sudaryti iš pačių įvairiausių tekstūrų ir formų kas kūdikiams patinka, skatina juos tyrinėti, domėtis.

Poveikis: Kūdikiui tai yra puikus būdas tyrinėti aplinkinį pasaulį per lietimo pojūčius. Tai padeda jiems suprasti skirtingas tekstūras ir jų savybes.

5. Veidrodėliai

Medžiaga: Kūdikiams skirti veidrodėliai gaminami iš saugaus, netrupančio plastiko, kuris užtikrina, kad net jei kūdikis jį sutrenkia veidrodėlis nesubyrės į smulkias dalis, kas būtų pavojinga.

Forma: Veidrodėliai gali būti įvairių formų - nuo įprastų apvalių ar kvadratinių iki įvairių gyvūnų formų. Kai kurie gali būti tvirtinami prie kilimėlio ar lovytės, o kiti gali būti skirti laikymui rankoje.

Poveikis: Veidrodėliai padeda kūdikiams pažinti savo atvaizdą o tai yra pirmasis žingsnis suprantant savo kūną ir tapatybę. Be to, stebėdamas savo atvaizdą, kūdikis mokosi suprasti savo judesius, jų koordinaciją, emocijas.

6. Medžiaginės, lavinamosios knygelės

Medžiaga: Pagrindinė medžiaga yra minkštas audinys, kuris visų pirma yra saugus kūdikiui. Knygelės gali būti pagamintos iš medvilnės, pliušo ar kitų, malonių liesti medžiagų. Be to, kai kuriose knygelėse gali būti saugūs plastikiniai ar silikoniniai elementai.

Forma: Medžiaginės knygelės dažniausiai yra nedidelės, lengvos, nesunkiai laikomos rankose su storais, liaunais, tvirtais ar lanksčiai puslapiais. Kiekviename puslapyje gali būti įvairūs vaizdai, tekstūros ar net garsai.

Poveikis: Šios knygutės padeda kūdikiui vystyti regos, lietimo ir klausos gebėjimus. Be to, tai yra puikus būdas pradėti skatinti meilę skaitymui nuo pat mažens.

7. Pakabinami žaislai

Medžiaga: Šie žaislai dažniausiai yra pagaminti iš audinio, pliušo ar saugaus plastiko. Kiekviena medžiaga suteikia skirtingą tekstūrą ir pojūtį.

Forma: Pakabinami žaislai gali būti įvairių formų - nuo gyvūnėlių, žvaigždžių, debesų iki abstrakčių formų. Kai kurie gali skleisti garsus, suktis ar net šviesti tamsoje.

Poveikis: Pakabinami žaislai padeda kūdikiui vystyti akių ir rankų motoriką. Be to, jie skatina kūdikį stiebtis, judėti ir tyrinėti aplinkinį pasaulį.

8. Spalvingi ir garsus skleidžiantys rutuliukai

Medžiaga: Pagrindinės medžiagos yra plastikas, audinys, medis. Kai kurie rutuliukai viduje būna pripildyti įvairiais užpildais, kurie sukuria garsą judant rutuliukams.

Forma: Rutuliukai gali būti įvairių dydžių ir spalvų, su įvairiais raštais ir tekstūromis.

Poveikis: Skatina kūdikį judėti, liestis ir stebėti judančius objektus. Be to padeda vystyti regos, klausos suvokimą bei skatina suprasti priežasties ir pasekmės ryšį. Lavina smulkiąją motoriką.

9. Pliušiniai žaislai

Medžiaga: Pagrindinė medžiaga yra pliušas ar kitas minkštas audinys. Kai kurie žaisliukai gali būti su švelniomis melodijomis, šviesomis ar net galima susieti su išmaniaisiais įrenginiais kurių dėka galima išgirsti jei vaikutis pradeda verkti, galima pakeisti melodiją, šviesos intensyvumą ar spalvas.

Forma: Gali būti daug ir įvairių formų, nuo tradicinių meškiukų iki egzotiškų gyvūnų.

Poveikis: Pliušiniai gyvūnėliai dažnai tampa kūdikio draugais ir ramybę teikiančiais kompanionais. Jie padeda kūdikiui jaustis saugiai, ramina ir teikia emocinę paramą. Dažnai, užaugus toks žaisliukas yra prisimenamas susiejamas su teigiamomis emocijomis. Tačiau pliušiniai žaislai turi būti tinkamai prižiūrimi, kad nesikauptų dulkių erkutės. Išsamiau apie dulkių erkutes žaisluose skaitykite čia. O kaip tinkamai prižiūrėti minkštus žaislus galite rasti čia.

Esminiai aspektai, renkantis žaislus vaikams iki 1 metų

Per pirmuosius gyvenimo metus vaiko vystymasis yra nepaprastai spartus o pasirinkti tinkami žaislai gali turėti esminį, teigiamą poveikį jo kognityvinei, motorinei ir socialinei raidai.
Rekomenduojami žaislai vaikams iki vienerių metų turi būti saugūs, stimuliuojantys ir atitinkantys vaiko vystymosi etapą. Minkštos knygelės, žaislai su garsais, silikoniniai kramtukai arba muzikiniai, padeda skatinti vaiko smalsumą, norą pažinti, smulkiąją motoriką. Išsamiau apie tai kokią naudą duoda žaislai įvairaus amžiaus vaikams rasite čia.
Svarbu ne tik pasirinkti tinkamus žaislus, bet ir stebėti, kaip jie naudojami, kad būtų užtikrintas vaiko saugumas. Plačiau apie tai, kokie pavojai gali grėsti vaikams tyrinėjantiems ir žaidžiantiems su žaislais, skaitykite čia.
Svarbi ne tik žaislo išvaizda, bet ir informacija ant etiketės. Perkant žaislus vaikams tiek iki 1 metų tiek vyresniems, visuomet atidžiai perskaitykite informacija ant žaislo pakuotės ar etiketės. Vienas iš būtiniausių saugumą užtikrinančių ženklinimų yra CE. Šis ženklas nurodo, kad žaislas pagamintas pagal galiojančią ES žaislų saugos direktyvą, todėl yra saugus jaunesniems nei 15 metų vaikams. Išsamesnės informacijos apie CE rasite čia.
Galiausiai, pasirenkant žaislus, verta prisiminti, kad jie tėra įrankiai, padedantys mums kurti bendravimo, tyrinėjimo ir pažinimo akimirkas su mūsų mažaisiais, todėl svarbiausia yra kokybė ir tai, kaip mes suaugusieji dalyvaujame šiame žaidimo procese.

Išvados:
  1. Renkantis žaislus svarbiausias yra vaiko saugumas.
  2. Žaislai turėtų skatinti vaiko vystymąsi ir palaikyti jo smalsumą.
  3. Kramtomieji žaislai malšina dantukų dygimo skausmą ir padeda vystyti burnos raumenis.
  4. Muzikiniai žaislai gali nuraminti kūdikį arba priešingai, suaktyvinti.
  5. Skambantys žaislai moko vaiką priežasties ir pasekmės sąsajos.
  6. Tekstūriniai žaislai padeda kūdikiui tyrinėti pasaulį per lietimo pojūtį.
  7. Veidrodėliai padeda kūdikiui pažinti savo atvaizdą.
  8. Medžiaginės knygelės skatina regos ir lietimo suvokimo vystymąsi.
  9. Pakabinami žaislai skatina motorinius gebėjimus.
  10. Spalvingi rutuliukai su garsais padeda vystyti regos ir klausos suvokimą.