Kaip puoselėti saugumo jausmą vaikams?

Kaip puoselėti saugumo jausmą vaikams? />

2020/01/19

Mūsų, kaip tėvų ir globėjų, svarbiausias prioritetas - užtikrinti vaikų saugumą ir gerovę. Mes privalome užtikrinti, kad vaikai būtų apsaugoti ne tik nuo fizinės žalos, bet ir kad būtų patenkinti jų pagrindiniai socialiniai ir emociniai poreikiai. Be to, tėvams ir globėjams tenka itin svarbus vaidmuo palaikant vaikų emocinį vystymąsi: stabilios ir globojančios namų aplinkos užtikrinimas, teigiamų santykių puoselėjimas ir sveikų įpročių bei adekvataus elgesio skatinimas. Galiausiai svarbiausias tėvų ir globėjų prioritetas - padėti vaikams, kad jie galėtų išnaudoti visą savo potencialą ir gyventi laimingą, sveiką ir visavertį gyvenimą. Visa tai galime užtikrinti pasitelkiant visa aibe būdų, tačiau viena svarbiausių - kasdienės rutinos įgyvendinimas.

Kodėl vaikams tokia svarbi kasdienė rutina?

  1. Dienotvarkės aiškumas ir nuspėjamumas. Tai labai svarbu bendrai vaikų gerovei. Žinodami, ko ir kada tikėtis, vaikai gali jaustis saugesni ir labiau kontroliuoti aplinką.
  2. Savidisciplinos įgūdžių ugdymas. Laikydamiesi rutinos, vaikai išmoksta veiksmingai tvarkyti savo laiką ir nustatyti užduočių prioritetus, o tai gali padėti jiems sėkmingai mokytis mokykloje ir vėliau gyvenime.
  3. Ugdo sveikos gyvensenos ir higienos įpročių. Nustatytas valgymo, miego ir prausimosi laikas gali padėti užtikrinti, kad vaikai pakankamai išsimiegotų,laiku valgytų ir pan. Be to, į dienotvarkę įtraukus laiką fiziniam aktyvumui ir žaidimams lauke, galima skatinti sveiką gyvenimo būdą.
  4. Mažina stresą ir nerimą. Kai dienotvarkė yra aiški ir vaikui priimtina tai jam suteikia stabilumo jausmą, kas yra gerai nes bent jau šioje vietoje nekyla nerimo. Tai gali būti ypač svarbu vaikams, kurie patiria pokyčių ar sutrikimų savo gyvenime, pavyzdžiui, persikrausto į nepažįstamą ir nežinomą aplinką, laikinai ar visam laikui išsiskiria su draugais, netenka artimo ar patiria sunkumų mokydamiesi.
  5. Skatina ir ugdo vaikų savarankiškumą ir atsakomybę. Kai vaikams duodamos užduotys ir pareigos, kurias jie turi atlikti, pavyzdžiui, pasikloti lovą ar tvarkingai susidėti daiktus į kuprinę kuprinę, jie išmoksta prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir išsiugdo pasiekimų ir pasididžiavimo jausmą.

Apskritai kasdienės rutinos nustatymas yra svarbi vaikų vystymosi ir gerovės palaikymo dalis. Suteikdama veiksmų struktūrą, skatindama gerus įpročius ir ugdydama savarankiškumą bei atsakomybę, kasdienė rutina gali padėti vaikams labiau pasitikėti savimi, jaustis saugiu ir pasiruošusiu įveikti kasdienio gyvenimo iššūkius.

Saugumo jausmo aktyvacija kasdienėje rutinoje

Vaiko kasdienė rutina gali būti bet kas - ėjimas į mokyklą, žaidimas lauke ar net miegas naktį. Tačiau, nepriklausomai nuo veiklos pobūdžio, labai svarbu, kad vaikai, atlikdami įprastus veiksmus, jaustųsi saugūs. Aptarkime keletą elementarių būdų, kuriuos tėvai ir globėjai gali taikyti, kad būtų įgyvendinti šie tikslai:

  • Nustatykite nuspėjamą rutiną.
    Vaikams puikiai tinka rutina ir nuspėjamumas. Jie jaučiasi saugūs ir užtikrinti, kai žino, ko tikėtis. Todėl svarbu nustatyti nuoseklią vaiko dienotvarkę, į kurią įeitų reguliarus valgymo, miego ir žaidimų laikas. Stenkitės, kad ši tvarka būtų kuo nuoseklesnė, net savaitgaliais ir per atostogas.
  • Bendraukite su vaiku.
    Bendravimas yra labai svarbus siekiant ugdyti vaikų saugumo jausmą. Įsitikinkite, kad su vaiku atvirai ir sąžiningai kalbate apie jo kasdienybę. Paklauskite, kaip jis jaučiasi. Jei vaikas išreiškia kokį nors susirūpinimą ar baimę, į juos atsižvelkite ir aptarkite, kaip galime tą rutiną šiek tiek adaptuoti prie vaiko norų ir pageidavimų, tačiau nesugriaunant visos šeimos įpročių ir nusistovėjusių elgesio ir laiko valdymo normų.

  • Mokykite vaiką apie asmeninį saugumą.
    Mokykite vaiką, kaip elgtis įvairiuose gyvenimiškose situacijose, nesiartinti prie nepažįstamų žmonių ir nesidalyti asmenine informacija internete. Įsitikinkite, kad jie žino, kaip kviesti pagalbą nelaimės atveju ir pan.

  • Sukurkite saugią ir patikimą aplinką.
    Saugios ir patikimos aplinkos sukūrimas jūsų vaikui yra itin svarbu. Pasirūpinkite, kad jūsų namuose nebūtų pavojų, o vaiko miegamasis būtų saugi ir patogi erdvė. Jei jūsų vaikas žaidžia lauke, įsitikinkite, kad teritorija yra saugi ir joje nėra galimų pavojų, pavyzdžiui, eismo ar aštrių daiktų.

  • Skatinkite savarankiškumą.
    Augdamas ir vystydamasis vaikas natūraliai norės tyrinėti jį supantį pasaulį. Skatinkite jį tai daryti saugiai ir atsakingai. Leiskite jam pačiam rinktis ir priimti sprendimus, tačiau prireikus patarkite ir paremkite.

  • Skatinkite vaiką.
    Kai vaikas elgiasi saugiai, pavyzdžiui, plauna rankas arba pasižiūri į abi puses prieš eidamas per gatvę, būtinai jį pagirkite ir paskatinkite. Tai padės įtvirtinti teigiamus įpročius ir paskatins vaiką toliau rinktis tinkamą elgesį.

  • Rodykite pavyzdį.
    Vaikai mokosi iš pavyzdžio, todėl labai svarbu, kad savo vaikui rodytumėte atsakingą elgesį. Įsitikinkite, kad automobilyje visada prisisegate saugos diržą, laikykitės saugos taisyklių, laikykitės higienos, tinkamai elgiatės. Kokį pavyzdį matys vaikas taip ir jis pats elgsis. Iš vienos pusės tai lengviausias būdas, rodant viską savo pavyzdžiu tačiau iš kitos pusės, ne visada taip paprasta, kadangi suauge turi savų rūpesčių ir ne visuomet jie padeda patiems tinkamai elgtis.

Užtikrinti vaiko saugumą kasdienėje veikloje yra labai svarbu bendrai vaiko gerovei. Atminkite, kad kiekvienas vaikas yra unikalus ir tai, kas tinka vienam vaikui, gali netikti kitam. Todėl svarbu būti lanksčiam ir prireikus koreguoti savo požiūrį, kad jis atitiktų individualius vaiko poreikius.

Kaip saugumo jausmas yra susijęs su teigiamų emocijų ugdymu?

Saugumo jausmas leidžia vaikams veiksmingiau valdyti savo emocijas. Kai vaikai jaučiasi nesaugūs, jie gali patirti sustiprėjusias emocijas, pavyzdžiui, baimę, nerimą ar pyktį, todėl gali būti sunku susitelkti į mokymąsi ar pozityviai bendrauti su kitais. Priešingai, kai vaikai jaučiasi saugūs ir užtikrinti, jie gali geriau valdyti savo emocijas ir tinkamiau bei veiksmingiau reaguoti į situacijas.

Būdami saugūs, vaikai jaučiasi labiau užtikrinti, linkę pasitikėti kitais, lengviau užmezga santykius su bendraamžiais. Šis jausmas padeda teigiamai emocinei būsenai, nes sukuriama palanki aplinka, kurioje vaikai gali laisvai dalintis savo mintimis ir jausmais, paklausti ir gauti atsakymus.

Vaikai būdami jiems palankioje aplinkoje linkę išbandyti naujus dalykus, net jei iš pirmo karto gali nepavykti. Jie paprasčiausiai nebijos nesėkmių, išmoks po jų atsitiesti o tai yra svarbus emocinio mokymosi aspektas.

Apibendrinant galima teigti, kad saugumas glaudžiai susijęs su vaikų emociniu mokymusi. Kai vaikai jaučiasi saugūs ir užtikrinti, jie gali geriau valdyti savo emocijas, ugdyti svarbius socialinius ir emocinius įgūdžius (apie socialinio ir emocinio ugdymo galią skaitykite čia), užmegzti teigiamus santykius, rizikuoti ir mokytis iš savo klaidų. Saugios ir palankios aplinkos kūrimas yra labai svarbus siekiant palaikyti vaikų emocinį vystymąsi ir bendrą gerovę.