Kokios yra gamintojų, importuotojų, platintojų ir atsakingų ES institucijų atsakomybės?
Europos Sąjunga (ES) griežtai reguliuoja žaislų gamybos ir prekybos rinką, kiekvienas ES pagamintas ar į ES atvežtas žaislas, turi turėti CE ženklinimą. Tai reiškia, kad vartotojai turi tiksliai žinoti, ką jie perka, t.y. kokia yra žaislo sudėtis, iš kur jis kilęs, kokios galimos rizikos ir pan. Prieš pateikdami savo gaminius rinkai, gamintojai privalo užtikrinti, kad žaislas atitinka ES reglamentus. Autorizacijos sertifikatas gaunamas, kai gamintojas, norintis parduoti savo gaminius ES rinkoje, pateikęs paraišką gauna leidimą, pagal kurį pateikia pavyzdžius notifikuotajai įstaigai, o ši juos patikrina pagal tam tikrus nustatytus kriterijus. Tik notifikuotajai įstaigai patvirtinus, kad pavyzdžiai atitinka reikalavimus, gamintojas gauna galutinį autorizacijos liudijimą ir leidimą savo gaminiais prekiauti ES.
Gamintojai
- atlikti saugos vertinimą: cheminių, fizikinių, mechaninių, elektrinių, degumo, higienos ir radioaktyvumo pavojų analizę ir galimo šių pavojų poveikio įvertinimą.
- taikyti vieną iš dviejų galimų atitikties vertinimo procedūrų, siekiant įrodyti, kad žaislas atitinka esminius saugos reikalavimus:
- savikontrolė: gamintojas taiko darniuosius standartus (https://single-market-economy.ec.europa.eu/single-market/european-standards/harmonised-standards/toy-safety_en), apimančius visus atitinkamus žaislo saugos reikalavimus, ir užtikrina, kad jo gamybos procesas užtikrintų jų laikymąsi ("vidaus gamybos kontrolės procedūra"). Daugiau informacijos rasite Sprendime Nr. 768/2008/EB (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32008D0768).
- trečiosios šalies sertifikavimas: gamintojas notifikuotajai įstaigai pateikia paraišką atlikti EB tipo tyrimą (EC type examination, arba EB tipo tyrimo sertifikatas - patvirtintos įstaigos išduotas sertifikatas, patvirtinantis, kad žaislo modelis atitinka tam žaislui taikomus esminius saugos reikalavimus.). Notifikuotoji įstaiga patikrina žaislą ir išduoda EB tipo tyrimo sertifikatą, o gamintojai turi užtikrinti, kad jų gamybos procesai užtikrintų žaislų atitiktį patvirtintam tipui.
- parengti techninius dokumentus, kuriuose būtų pateikta visa reikiama informacija, užtikrinanti, kad jų žaislas atitiktų esminius saugos reikalavimus.
- parengti EB atitikties deklaraciją, kurioje būtų nurodyta, kad įrodyta, jog laikomasi esminių saugos reikalavimų. Parengdamas šį dokumentą gamintojas prisiima atsakomybę už žaislo atitiktį esminiams saugos reikalavimams.
- ženklinti žaislą CE ženklu tiesiogiai ant žaislo, pritvirtintoje etiketėje arba ant pakuotės.
- pritvirtinti savo pavadinimą ir adresą, taip pat elementą, leidžiantį identifikuoti žaislą atsekamumo tikslais (pvz., partijos arba serijos numerį).
- užtikrinti, kad prie žaislo būtų pridėtos instrukcijos, saugos informacija ir būtini įspėjimai.
Importuotojai
- užtikrinti, kad gamintojas atliko tinkamą atitikties vertinimo procedūrą, kad įrodytų, jog žaislas atitinka esminius saugos reikalavimus.
- įsitikinti, kad gamintojas parengė techninius dokumentus, iš kurių matyti, kad žaislas atitinka esminius saugos reikalavimus.
- saugoti EB atitikties deklaracijos, kurioje nurodyta, kad įrodyta, jog laikomasi esminių saugos reikalavimų, kopiją. Sudarydamas šį dokumentą gamintojas prisiima atsakomybę už žaislo atitiktį saugos reikalavimams.
- užtikrinti, kad CE ženklas būtų pritvirtintas tiesiogiai ant žaislo, ant pritvirtintos etiketės arba ant pakuotės.
- pridėti savo vardą, pavardę ir adresą.
- užtikrinti, kad gamintojas būtų nurodęs savo pavadinimą ir adresą, taip pat elementą, leidžiantį identifikuoti žaislą.
- užtikrinti, kad prie žaislo būtų pridėtos instrukcijos, saugos informacija ir būtini įspėjimai.
Platintojai
- CE ženklas yra tiesiogiai ant žaislo, pritvirtintoje etiketėje arba ant pakuotės.Daugiau apie CE ženklą skaitykite čia.
- gamintojas nurodė savo pavadinimą ir adresą, taip pat elementą, pagal kurį galima identifikuoti žaislą, kad jį būtų galima atsekti.
- importuotojas nurodė savo pavadinimą ir adresą.
- prie žaislo pridedamos instrukcijos ir saugos informacija, ant žaislo yra privalomi įspėjimai.
Notifikuotosios įstaigos
ES yra sudariusi sąrašą įstaigų, kurios atlieka vartojimo prekių saugos bandymus. Šios įstaigos vadinamos notifikuotosiomis įstaigomis. Joms suteikti specialūs įgaliojimai atlikti gaminių bandymus prieš juos parduodant. Atlieka EB tipo tyrimą ir išduoda tyrimo sertifikatus. Šis tyrimas yra viena iš dviejų galimų atitikties vertinimo procedūrų, kurios leidžia pateikti žaislus į ES rinką. NANDO duomenų bazėje (https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/) pateikiami notifikuotųjų įstaigų, atliekančių atitikties vertinimą pagal žaislų saugos direktyvą 2009/48/EB (daugiau apie tai kas yra žaislų saugos direktyva 2009/48/EB rasite čia), pavadinimai ir duomenys.
Šios įstaigos turi laikytis šių reikalavimų:
- pateikti informaciją apie save valdžios institucijoms (visi kontaktiniai duomenys).
- privalo suteikti valdžios institucijoms galimybę patekti į patalpas, kuriose atliekami tyrimai.
- privalo leisti tikrinti savo patalpas.
- privalo saugoti atliktų darbų įrašus ir patikrinimų dokumentus.
ES šalių valdžios institucijos
Europos Sąjungoje yra sukurta sistemą, kuria siekiama užtikrinti, kad visame bloke parduodami žaislai atitinka griežtus saugos reikalavimus. ES valstybės narės yra atsakingos už šių taisyklių laikymosi užtikrinimą, jei nustatomi pažeidimai. ES šalių valdžios institucijos privalo patikrinti, ar ES rinkoje esantys žaislai atitinka saugos reikalavimus. Prireikus valdžios institucijos turi imtis atitinkamų priemonių, pavyzdžiui, pašalinti ar atšaukti žaislą arba uždrausti jį tiekti rinkai.
- ES šalių institucijos, atsakingos už direktyvos įgyvendinimą (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/48436)
- ES šalių rinkos priežiūros institucijos (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/46334)
- ES šalių institucijos, atsakingos už notifikuotųjų įstaigų (atitikties vertinimo įstaigų) paskyrimą ir (arba) paskyrimą (https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=na.main)
Šiuos informacinius lapus parengė Europos žaislų pramonė (TIE - http://www.beiruthotels.org/tietoyorg/ ), bendradarbiaudama su Europos Komisija.
- Atitikties deklaracija pagal 2009 m. Žaislų saugos direktyvą (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/6702/attachments/1/translations)
- 2009 m. Žaislų saugos direktyvos taikymo sritis (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/6750/attachments/1/translations)
- Atsekamumas pagal 2009 m. Žaislų saugos direktyvą (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/6751/attachments/1/translations)
- 2009 m. Žaislų saugos direktyvos - nuostatos dėl įspėjimų (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/6749/attachments/1/translations)
- 2009 m. Žaislų saugos direktyvos - atitikties ir saugos vertinimo nuostatos (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/6703/attachments/1/translations)
Naudinga informacija
Europos Sąjungos paskelbtomis žaislų ir vaikams skirtų gaminių gairėmis siekiama apsaugoti vartotojus nuo kenksmingų medžiagų ir užtikrinti, kad žaislai atitiktų ES standartus. Jos parengtos po ilgų konsultacijų, kuriose dalyvavo visos pramonės šakos suinteresuotosios šalys, įskaitant gamintojus, mažmenininkus, didmenininkus, importuotojus ir platintojus.
ES direktyvose pateikiamas pavojingų medžiagų, tokių kaip švinas, kadmis ir ftalatiniai plastifikatoriai, sąrašas. Gamintojai privalo patikrinti, ar jų gaminiuose nėra šių cheminių medžiagų, ir per tris mėnesius pranešti Komisijai apie visus nustatytus faktus. Jei gaminio tyrimo rezultatai bus teigiami, jis nebebus leidžiamas į ES rinką.
Europos Komisija įdiegė atstovų įgaliojimų suteikimo sistemą, ja remiantis gamybos įmonės gali paskirti asmenį, kuris atstovautu joms bendraujant su ES institucijomis. Šis asmuo turi būti nepriklausomas ir negali užimti jokių pareigų bendrovėje. Įgaliotieji atstovai privalo dalyvauti reguliariuose gamyklų patikrinimuose ir audituose.
Komisijos teigimu, visos šios priemonės yra būtinos dėl kelių svarbių priežasčių. Pavyzdžiui, ji atkreipia dėmesį į tai, kad daug žaislų importuojama iš Kinijos, kur gamybos praktika labai skiriasi nuo ES taikomos praktikos. Visų pirma ji pabrėžia susirūpinimą dėl toksinių medžiagų naudojimo gamybos procesuose. Minėtos taisyklės neturi įtakos ES jau parduodamų žaislų kokybei, tačiau dėl jų gali būti sunkiau importuoti tam tikrų rūšių žaislus.
- CE ženklinimas (https://single-market-economy.ec.europa.eu/single-market/ce-marking_en)
- Mėlynasis vadovas (Blue Guide) apie ES produktų taisyklių įgyvendinimą (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/18027/attachments/1/translations)
- Darnieji žaislų standartai (https://single-market-economy.ec.europa.eu/single-market/european-standards/harmonised-standards/toy-safety_en)
- Žaislų sauga ES - praktinis gamintojų, importuotojų ir platintojų teisinių prievolių vadovas (4 MB) - parengė "Toy Industries of Europe" (TIE), bendradarbiaudama su Europos Komisija. (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/15985/attachments/1/translations)