10 žinomiausių žaislų muziejų pasaulyje ir ne tik

10 žinomiausių žaislų muziejų pasaulyje ir ne tik />

2023/05/16

Pasaulyje yra daug įvairių žaislų muziejų. Vieni jų koncentruojasi į tam tikros rūšies žaislus, kiti eksponuoja pačius įvairiausius, kuriuose yra tūkstančiai eksponatų. Kiekvienas jų formuoja savitą patirtį, kai norime sužinoti, kaip žaislai atsirado, kokia buvo jų raida bei kokią reikšmę jie turi vaikų vystymuisi. Štai, pavyzdžiui lėlės (kurios dažnai eksponuojamos žaislų muziejuose) vaikams teikia neįtikėtinai didelę naudą, vaikas mokosi bendrauti, ūgdoma empatija, estetikos suvokimas, rūpestis kitais ir dar daugiau. Plačiau apie lėlių naudą vaikams galite paskaityti čia. Laikui einant visi žaislai labai keitėsi. Šių dienų žaislai dažnai labai skiriasi nuo tų, kurie eksponuojami muziejuose. Mediniai žaislai, pliušiniai žaislai ir kiti - evoliucionavo tiek savo išvaizda, tiek kokybe.

Pateikiame jums 10 geriausių ir pačių populiariausių žaislų muziejų pasaulyje 2021 m., remiantis "TripAdvisor" duomenimis:

10. V&A vaikystės muziejus

V&A vaikystės muziejus

10. V&A vaikystės muziejus (V&A A Museum Of Childhood), Londonas, Jungtinė Karalystė

V&A Vaikystės muziejus yra Londone. Jis veikia jau keturis dešimtmečius, eksponatai surinkti iš viso pasaulio, daugelis jų yra sulaukę didžiulio pasisekimo pardavimo prasme. Muziejuje pristatinėjami nauji, niekam negirdėti ir nematyti žaislai, nors pagrindinis traukos objektas vis tik klasikiniai žaislai ir žaidimai. V&A Vaikystės muziejuje vyksta dailės pamokos, pasakų sekimo pasirodymai ir daugybė kitų renginių, kurie užkariauja kiekvieno vaiko širdį.

Suomenlinos žaislų muziejus
Suomenlinos žaislų muziejus

9. Suomenlinos žaislų muziejus (Suomenlinna Toy Museum), Suomenlinna, Suomija

Suomijoje yra populiarus Suomenlinos žaislų muziejus, kuriame galima apžiūrėti labai skirtingų ir įvairių rūšių žaislus. Pagrindiniai eksponatai, kuriuos rasite šiame itin vertinamame žaislų muziejuje, yra gražios senovinės antikinės lėlės, unikaliausi senoviniai pliušiniai meškiukai ir įdomių kitų žaislų rinkinių, pagamintų nuo 1900-ųjų pradžios iki 1960-ųjų.
Suomenlinna žaislų muziejus skirtas tiems, kurie nori pažvelgti į senesnius žaislus, kurie turėjo didelį pasisekimą ir populiarumą tuo laikotarpiu. Čia nepamatysite populiariųjų šių laikų žaislų, tokių, kaip "Furby" ar "Tickle Me Elmo", tačiau lankytojai, besidomintys žaislais ir jų istorija, atras tikrai įspūdingų eksponatų.

Tartu žaislų muziejus
Tartu žaislų muziejus

8. Tartu žaislų muziejus (Tartu Toy Museum), Tartu, Estija

Estijoje esantis Tartu žaislų muziejus suteikia daugybę priežasčių jį aplankyti. Labiausiai vertinami šio muziejaus eksponatai yra nedideli žaislai, pavyzdžiui, lėlės, supamieji arkliai ir pliušiniai meškiukai. Visi eksponatai turi savo atsiradimo istoriją. Šiame muziejuje eksponuojami daugiausia senesni žaislai.
Žaidimų kambaryje vyksta įvairių interaktyvių pramogų jaunesniems lankytojams. Dėl eksponuojamų senovinių žaislų ir interaktyvios patirties derinio Tartu žaislų muziejus yra puiki alternatyva, kuriame smagiai praleisti laiką gali visi šeimos nariai.

Penango žaislų muziejus
Penango žaislų muziejus

7. Penango žaislų muziejus (Penang Toy Museum), Penangas, Malaizija

Penango žaislų muziejuje Malaizijoje eksponuojama daugiau kaip 100 000 žaislų. Tai buvo pirmasis žaislų muziejus Malaizijoje, sulaukęs tarptautinės sėkmės kaip turistų traukos objektas. Tarp eksponuojamų žaislų yra nemažai itin vertingų ir įdomių eksponatų, kurie patiks kiekvienam.
Vieni iš svarbiausių eksponatų - Karikatūrų salė, Komiksų herojų rūmai ir Siaubo rūmai. Kiekvienoje kategorijoje eksponuojami žaislai, priklausantys būtent tam pasauliui. Penango žaislų muziejuje eksponuojamos įspūdingiausios žaislų pramonės figūrėlės - nuo miniatiūrinių iki natūralaus dydžio.

“Strong” nacionalinis žaidimų muziejus
“Strong” nacionalinis žaidimų muziejus

6. “Strong” nacionalinis žaidimų muziejus (The Strong National Museum Of Play), Niujorkas, JAV

Ročesteryje, Niujorko valstijoje, įsikūręs “Strong” nacionalinis žaidimų muziejus - vienas mėgstamiausių žaislų muziejų Jungtinėse Valstijose. Šis muziejus pasižymi itin didele įvairove ir kai kuriais retais atrakcionais, dėl kurių jis yra ypatingesnis už konkurentus. Strong nacionaliniame žaidimų muziejuje yra Nacionalinė žaislų šlovės salė ir Pasaulinė vaizdo žaidimų šlovės salė. Eksponatai apima tiek istorinius, tiek šiuolaikinius žaislus, jame galite rasti ir Pacmaną, ir senovines antikines lėles, bei viską, kas telpa tarp šių laikotarpių.

Braitono žaislų ir modelių muziejus
Braitono žaislų ir modelių muziejus

5. Braitono žaislų ir modelių muziejus (Brighton Toy And Model Museum), Braitonas, Jungtinė Karalystė

Braitono žaislų ir modelių muziejus įsikūręs Jungtinės Karalystės Braitone. Žaislų istorijos mėgėjai čia ras ypatingų įspūdžių, nes čia eksponuojami unikalūs eksponatai, nagrinėjantys populiarių vaikiškų daiktų istoriją.
Lankytojus traukia neįtikėtini traukinių modeliai. Net pastato architektūra yra įspūdinga - Viktorijos laikų arkos suteikia jam unikalią išvaizdą. Braitono žaislų ir modelių muziejus didžiuojasi turintis kone didžiausią senovinių žaislų kolekciją, apie kurią daugelis kitų muziejų galėtų tik pasvajoti.

Nacionalinis žaislų ir miniatiūrių muziejus
Nacionalinis žaislų ir miniatiūrių muziejus

4. Nacionalinis žaislų ir miniatiūrių muziejus (National Museum Of Toys And Miniatures), Kanzasas, JAV

Nacionaliniame žaislų ir miniatiūrų muziejuje Misūrio valstijoje sukaupta didžiausia pasaulyje smulkių miniatiūrinių žaislų kolekcija. Senovinių žaislų kolekcija taip pat daro įspūdį. Čia galite rasti, pradedant nuo mažyčių alavinių žaislų iki didelių, senovinių lėlių namelių. Nacionaliniu žaislų ir miniatiūrų muziejumi lankytojai džiaugiasi nuo 8-ojo dešimtmečio pradžios - kasmet muziejuje apsilanko daugiau nei 70 000 žmonių.

3. Uždraustų žaislų muziejus (Banned Toy Museum)

JAV Kalifornijos valstijos Burlingamo rajone įsikūręs unikaliausias muziejus šiame sąraše - Uždraustų žaislų muziejus. Kaip ir tikėtasi iš pavadinimo, uždraustų žaislų muziejuje eksponuojami žaislai, kurie buvo išleisti ir uždrausti pardavinėti.
Čia eksponuojami daiktai, kurie buvo laikomi pernelyg pavojingais, pavyzdžiui, kvapiosios kreidelės, viliojusios vaikus jas valgyti, arba Atominės energijos laboratorijos rinkinys su urano rūda. Uždraustų žaislų muziejus negrąžins jūsų į vaikystę, tačiau nustebins, kai pamatysite, kokie žaislai buvo uždrausti visuomenei.

Meksikos antikvarinių žaislų muziejus
Meksikos antikvarinių žaislų muziejus

2. Meksikos antikvarinių žaislų muziejus (The Mexican Antique Toy Museum), Mechikas, Meksika

Mechiko mieste įsikūręs įspūdingas Meksikos antikvarinių žaislų muziejus, tapęs mėgstamu muziejumi visoje Meksikoje. Muziejaus kolekciją sukaupė kolekcininkas Roberto Shimizu ir jo sūnus, kad visam pasauliui parodytų savo aistrą, kuri džiugintų ir kitus.
Įvairiuose keturių aukštų muziejaus aukštuose eksponuojami žaislai  - nuo populiariausių visų laikų superherojų, šiuolaikinės "Hello Kitty" iki moderniausių robotų kolekcijos. Meksikos antikvarinių žaislų muziejus taip pat garsėja gausia “Lucha libre” imtynių daiktų kolekcija, kurioje spalvingos kaukės, figūrėlės ir kitų formų atributika patiks visiems apsilankiusiems imtynių gerbėjams.

Didžiausias pasaulyje žaislų muziejaus kompleksas
Didžiausias pasaulyje žaislų muziejaus kompleksas

1. Didžiausias pasaulyje žaislų muziejaus kompleksas (World’s Largest Toy Museum Complex), Bransonas, JAV

Didžiausias pasaulyje žaislų muziejaus kompleksas įsikūręs Bransone, Misūrio valstijoje, JAV. Šiame muziejuje eksponuojama daugiau kaip milijonas žaislų, o neįtikėtini eksponatai suteiks neįkainojamą pramoginę patirtį kiekvienam, kas nuspręs praleisti dieną šiame įspūdingame komplekse. Savo ekspozicijas čia turi tokie populiarūs prekių ženklai, kaip kaip "Barbie", "Disney", "Marvel" ir daugelis kitų. Gausybė įdomių ir neįtikėtinų kolekcijų, pavyzdžiui, pietų dėžučių kolekcijos, traukinių ir metalinių žaislų ekspozicijos, užkariauja įvairaus amžiaus lankytojų širdis.

Žaislų muziejus Lietuvoje
Žaislų muziejus Lietuvoje

Lietuvoje irgi turime žaislų muziejų

Pasaulinio garso žaislų muziejai - nuostabi ir įspūdinga patirtis, tačiau čia, Lietuvoje, mes turime taip pat ypatingą vietą, skirtą šeimai - tai pirmasis Lietuvoje žaislams ir žaidimų paveldui skirtas ir į šeimą orientuotas edukacijos centras - “Žaislų muziejus”, įkurtas 2010 m. Vilniuje.
Žaislų muziejaus ekspozicijos plotas - daugiau nei 150 kv. m., o per metus čia apsilanko per 18 000 lankytojų. Muziejuje yra trys teminės ekspozicijos: „Seniausieji Lietuvos žaislai“, „Kelionė į akmens amžių“ ir „XX amžiaus prisiminimai“.

Niurnbergo žaislų muziejus
Niurnbergo žaislų muziejus

Niurnbergo žaislų muziejus

Žaislų muziejus (Spielzeugmuseum) Niurnberge (Vokietija) yra viena populiariausių turistų lankomų vietų mieste. Jis įsikūręs istoriniame senamiesčio rajone, netoli garsiosios Niurnbergo pilies.
Muziejuje sukaupta didžiulė įvairių istorinių laikotarpių žaislų kolekcija, kurioje - lėlės, geležinkelio modeliai, pliušiniai meškiukai ir alaviniai žaislai. Lankytojai gali pamatyti žaislų nuo XIX a. iki šių dienų, o ekspozicijose pristatomi žaislai iš viso pasaulio.
Muziejus suskirstytas į skirtingus skyrius, kiekviename iš jų eksponuojami skirtingi žaislai. Čia yra lėlių ir lėlių namelių skyrius, geležinkelio modelių skyrius, pliušinių meškiukų skyrius ir alavinių žaislų skyrius. Be to, muziejuje yra interaktyvi zona, kurioje vaikai gali žaisti su kai kuriais žaislais.
Žaislų muziejus Niurnberge yra vienas iš didžiausių ir išsamiausių žaislų muziejų pasaulyje, kuris traukia įvairaus amžiaus lankytojus. Tai puiki vieta sužinoti apie žaislų istoriją ir pamatyti kai kuriuos žymiausius ir mėgstamiausius praeities ir dabarties žaislus.
Niurnbergo žaislų muziejus laikomas vienu geriausių žaislų muziejų pasaulyje ir yra labai vertinamas tiek lankytojų, tiek ekspertų. Tačiau reitingai gali skirtis priklausomai nuo šaltinio ir naudojamų kriterijų.
2020 m. Niurnbergo žaislų muziejus užėmė 5 vietą TripAdvisor geriausių Vokietijos muziejų sąraše, remiantis naudotojų atsiliepimais ir vertinimais. Jis taip pat buvo minimas įvairiuose kelionių vadovuose ir leidiniuose, pavyzdžiui, "Lonely Planet" ir "Fodor's".
Kalbant apie pasaulinius reitingus, Niurnbergo žaislų muziejų 2020 m. "The Times" įtraukė į 50 geriausių pasaulio muziejų sąrašą. Jį taip pat įvertino Europos muziejų akademija, 1993 m. suteikusi jam "Europos metų muziejaus" titulą.
Apskritai Niurnbergo žaislų muziejus visuotinai laikomas vienu geriausių žaislų muziejų pasaulyje ir yra privalomas lankytinas objektas visiems, besidomintiems žaislų ir žaidimų istorija.