Vinilas, kaip pagrindinė lėlių gamybos medžiaga. Kas tai?

Vinilas, kaip pagrindinė lėlių gamybos medžiaga. Kas tai? />

2020/04/06

Lėlės gyvuoja jau šimtmečius ir visada buvo svarbi vaikystės dalis. Jos leidžia vaikams kūrybiškai išreikšti save, suteikia draugiją o kartais yra kam pasiguosti. Lėlių nauda vaikams neišmatuojama, tad plačiau apie lėlių naudą vaikams galite paskaityti čia.
Lėlės būna įvairių dydžių ir gaminamos iš įvairių medžiagų, tačiau pastaraisiais metais vis labiau populiarėja vinilas. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kas yra vinilas, kaip jis naudojamas gaminant lėles ir kodėl jis tapo toks svarbus lėlių gamintojams.

Kas yra vinilas?

Vinilas yra plastiko rūšis, gaminama iš etileno ir chloro. Pirmą kartą jis buvo sukurtas XX a. trečiajame dešimtmetyje kaip alternatyva gumai ir greitai išpopuliarėjo dėl savo patvarumo, universalumo ir palyginti nedidelės kainos. Vinilo galima rasti daugelyje gaminių, pavyzdžiui, grindų dangose, tapetuose, drabužiuose, žaisluose o taip pat ir lėlėse.

Vinilas lėlių gamyboje

Vinilas tapo populiaria medžiaga lėlių gamyboje, nes yra minkštas, lankstus ir patvarus. Lėlių vinilas yra specialiai sukurtas būtent lėlėms gaminti ir yra įvairių spalvų ir storio. Vinilas dažnai parduodamas lakštais arba ritiniais ir paprastai formuojamas į norimą formą jį kaitinant, naudojant specialius įrankius.

Lėlių gamybai naudojamo vinilo kokybė gali skirtis priklausomai nuo gamintojo ir numatomos lėlės paskirties. Vienų rūšių vinilas yra lankstesnis ir minkštesnis, kitų - standesnis tačiau abiem atvejais tai yra itin patvari medžiaga. Be to, kai kurios vinilo rūšys gali būti tinkamesnės skirtingų tipų lėlėms, pavyzdžiui, lėlėms kūdikiams. Priklausomai nuo vinilo kokybės, dažnai priklauso ir gaminio galutinė kaina tad pigesnės lėlės labai dažnai reiškia jog buvo panaudotas prastesnės kokybės vinilas. Tai nereiškia jog jis yra kenksmingas sveikatai, tačiau jo lankstumas, švelnumas skiriasi.
Nors vinilas ir neturi sveikatai kenksmingų medžiagų, apskritai, reikėtų būti labai atidiems renkantis tiek lėles tiek kitus žaislus, kad jų sudėtyje nebūtų kenksmingų cheminių medžiagų, pvz, švino, ftalatų ir BPA, kurios gali neigiamai atsiliepti Jūsų vaiko sveikatai vėlesniam laike. Todėl patartina rinktis ekologiškus, natūralių medžiagų žaislus.

Kodėl vinilas populiarus lėlių gamyboje

Yra kelios priežastys, kodėl vinilas tapo tokia populiaria lėlių gamybos medžiaga. Viena iš pagrindinių priežasčių yra jos ilgaamžiškumas. Vinilinės lėlės gali atlaikyti šiurkščius žaidimus ir, palyginti su kitomis medžiagomis, pavyzdžiui, plastiku ar juo labiau porcelianu ar keramika, praktiškai nelūžta, neskilinėja. Dėl to ši medžiaga yra idealus pasirinkimas vaikų žaislams.
Kita priežastis, kodėl vinilas populiarus gaminant lėles, yra tai, kad jį galima lengvai suformuoti į norimą formą. Lėlių gamintojai, naudodami vinilą, gali sukurti įvairių tipų lėles - nuo realistinių kūdikių lėlių iki fantastinių būtybių. Vinilą taip pat lengva dažyti, todėl jis yra nepakeičiama medžiaga lėlių gamintojams.
Vinilinės lėlės ypač tapo populiarios tarp lėlių entuziastų ir kolekcionierių. Taip, būtent tarp kolekcionieriu ir ypač vakarų Europoje. Vinilinės lėlės dažnai naudojamos ekspozicijose ir parodose dėl jų tikroviškos išvaizdos ir galimybės pozuoti įvairiomis padėtimis.

Skirtingi vinilo tipai

Lėlių gamyboje naudojamas įvairių rūšių vinilas, ir kiekvienas jų turi savitų savybių ir privalumų. Štai keletas dažniausiai lėlių gamyboje naudojamų vinilo rūšių:

  • Minkštas vinilas - tai lanksti medžiaga, kuri dažniausiai naudojama kūdikių lėlėms gaminti. Ji yra minkšta liesti ir pasižymi tikroviška odos tekstūra, todėl idealiai tinka kurti tikroviškas kūdikių lėles.
  • Kietasis vinilas - tai standi ir patvari medžiaga, dažniausiai naudojama kolekcinėms lėlėms su kuriomis mažiau žaidžiama kurti. Šis vinilas gerai išlaiko savo formą palyginti su kitomis medžiagomis, rečiau deformuojasi ar lūžta.
  • Etileno-vinilacetatas (EVA) yra vinilo rūšis, kuri dažniausiai naudojama lėlių batams ir aksesuarams kurti. Jis yra minkštas, lengvas ir lengvai formuojamas į įvairias formas.

Vinilinės lėlės nuėjo ilgą kelią nuo jų atsiradimo pradžios. Pradžioje vinilinės lėlės buvo kritikuojamos dėl plastiko išvaizdos ir realistiškumo trūkumo. Tačiau bėgant metams, tobulėjant technologijoms ir gamybos būdams, vinilinės lėlės tapo neįtikėtinai tikroviškos ir realistiškos. Šiandien vinilinės lėlės yra populiarus kolekcininkų ir vaikų pasirinkimas.
Vinilinių lėlių kūrimo procesas gali būti gana paprastas, nors tam reikia tam tikros specialios įrangos ir žinių. Lėlių gamintojai paprastai pradeda nuo lėlės kūno ir galūnių modelio sukūrimo. Tada jie išpjauna vinilo lakštus pagal dydį ir juos formuoja naudodami šiluminį pistoletą arba specialų presą.
Pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo itin tikroviškai atrodančios vinilinės lėlės reborn, kurias gali pasigaminti entuziastai, menininkai, naudodami paruoštus rinkinius. Šiuose rinkiniuose yra iš anksto pagaminta vinilinė galva, galūnės ir kūnas, kuriuos belieka tinkamai nudažyti, pridėti plaukus, akis. Šis procesas užima daug laiko ir reikalauja didelių įgūdžių, tačiau jo rezultatas - graži, vienetinė lėlė, kurią labai vertina kolekcininkai.
Apskritai vinilas tapo svarbia lėlių gamybos medžiaga dėl savo patvarumo, universalumo ir galimybės lengvai suformuoti norimą formą. Lėlių kūrėjams tapo lengviau pasiekti norimo rezultato. Tobulėjant technologijoms ir gamybos būdams, artimiausiais metais galime tikėtis dar realistiškesnių, tikroviškai atrodančių vinilinių lėlių.